AK Parti milletvekili aday adayı ücreti Belli oldu

Cumhurbaşkanı Anayasamızın 116. maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimleri'nin 14 Mayıs'ta yenilenmesi kararını imzaladı. Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimleri 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak. Erdoğan ayrıca AK Parti'de milletvekili olmak isteyenlerin belirlenen tutarı AFAD deprem hesabına yatırmalarını istedi.

 AK Parti milletvekili aday adayı ücreti Belli oldu
10.03.2023 - 15:58
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00


Peki, AK Parti milletvekili aday adayı ücreti 2023 ne kadar?
AK Parti milletvekili aday adayı olma şartları nelerdir, AK Parti’den nasıl milletvekili olunur?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılmasına ilişkin Resmi Gazete kararını imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'den Milletvekili adayı olmak isteyenlerle ilgili aldığı kararı duyurdu, "Diğer partilere örnek olacağına inanıyorum" dedi. Peki, AK Parti milletvekili aday adayı ücreti 2023 ne kadar? AK Parti milletvekili aday adayı olma şartları nelerdir, AK Parti’den nasıl milletvekili olunur?

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI ÜCRETİ 2023 NE KADAR?
Cumhuriyet Halk Partisi’nde adaylık süreci 13 Mart itibarıyla başlayacak. Edinilen bilgiye göre aday adayı başvurusu için 30 bin lira ücret istenecek. Engelliler, kadınlar ve gençlerde ise aday adaylığı için 15 bin lira ücret şartı aranacak.
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY BAŞVURU ÜCRETLERİ NEREYE YATACAK?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılması ile ilgili kararı alarak kamuoyu ile paylaştı. Ak Parti’den milletvekili aday adayı olacaklara da seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletvekili aday adaylık müracaatında yapılan bağışlar ile ilgili ücretlerin AFAD'a yapılmasını istiyoruz. İsteyen istediği kadar yapabilir" açıklamasında bulundu.

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI BAŞVURU ŞARTLARI
En az ilkokul mezunu olmak
Yükümlü olduğunuz askerlik hizmetini yapmış olmak
Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak
Taksirli suçlar hariç bir yıl ya da daha fazla hapis yatmamak
Zimmet, irtikap, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlarla, resmi ihale ve alım satıma hile karıştırmış, devlet sırlarını açığa vurmuş, terör eylemlerine katılmış ya da terör eylemleri tahrik, teşvik suçları işlememek.
Milletvekili aday adayı olmak için 18 yaş şartını doldurmuş olmak gerekmektedir.

ADAY ADAYI OLMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER
Aday olduğunuz partinin IBAN’ına başvuru ücretini yatırmanız gerekmektedir. Bunların dışında, kendinizi tanıttığınız bir CV ve aday adayı olmak istediğinize dair dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Başvuru esnasında öğrenim durumunu, askerlik ve adil sicil kayıtlarını gösteren belgeler ile kamu hizmetlerinde görevliler için istifa belgesi gibi belgeler istenmektedir.
AK Parti’de seçim takviminin belli olmasının ardından aday adaylığı başvurularının hem genel merkezde hem de il başkanlıklarında alınması bekleniyor. Aday adaylığı başvurularının genel başkan yardımcılarından oluşan alt komisyonlarca incelenmesi, ardından kurulacak üst komisyonların nihai listeye giden yolu şekillendirmesi bekleniyor. AK Parti milletvekili aday adayı ücreti henüz belirlenmedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Partimize adaylık başvurusu yapacak herkes, belirlenecek asgari tutarı AFAD’ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatıracaktır.” açıklamasını yaptı.

İYİ PARTİ milletvekili aday adayı ücreti ise kesinlik kazanmadı. Başvuru ücretine ilişkin yeni açıklama geldiğinde haberimizden öğrenebilirsiniz. Yeniden Refah Partisi'nin milletvekili başvuru ücreti şu şekilde açıklandı: "Erkekler için 7500₺, bayanlar için 5.000₺ başvuru ücreti belirlenmiştir. Depremzedelerden (bizzat depremden etkilenmiş), engellilerden ve şehit ailelerinden gerekli belgeleri ibraz etmeleri durumunda başvuru ücreti alınmayacaktır"


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Haber İhbar