“HALK SAĞLIĞI EĞİTİMLERİ”

Birinci basamak sağlık hizmetlerinde etkinliği arttırmak, mevcut işleyişle ilgili değişiklikleri aktarmak ve mevzuat sal desteği güncel tutmak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı koordinasyonunda Aile Sağlığı Merkezleri'nde çalışan hekimlere yönelik ‘‘Halk Sağlığı Eğitimleri’’ İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin YILMAZ ’ın açılış konuşmalarıyla başlandı.

 “HALK SAĞLIĞI EĞİTİMLERİ”
23.01.2023 - 13:23
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin YILMAZ, Aile Hekimliği Birimlerinin tedavi edici sağlık hizmetinin yanı sıra koruyucu sağlık hizmetinin sunulmasının en önemli kurumsal temsilcisidir. Aile hekimliği sistemi içerisinde görev yapan hekimlerimiz bölgenin aile sistemleri, kültürel, sosyal, ekonomik koşul ve süreçleri hakkında da bilgi sahibi olmaları nedeniyle kilit pozisyonda çalışmalarını yürütmektedirler.
B
u bağlamda Aile Sağlığı Merkezleri'nde çalışan hekimlere yönelik düzenlenen halk sağlığı eğitimleri ile sosyal bulaşıcılığı yüksek olan Bağımlılık hastalığının süreçleri, hastaları tedavide tutabilmek için ihtiyaç duydukları motivasyonu ortaya çıkarmak ve korumak ile ilgili görüşme teknikleri, aileye yaklaşım konularının yanı sıra tüm sosyal risklerle ilişkili olduğunu bildiğimiz Çocuk İhmal ve İstismarını
 önlemeye yönelik müdahale süreçleri, Viral Hepatitler, Gebe Bilgilendirme, Soğuk Zincir Aşı Takip ve Stok Yönetimi, Hemoglobinopati Laboratuar Değerlendirme, Aile Sağlığı Merkezlerinin genel durumu ve merkezi değerlendirme sürecinde olan değişiklikler, Beyaz Kod ve Sağlıkta Şiddet konularında eğitimlerin verileceğini belirtti.


Editör: Ç. Resuloğlu
Haber İhbar