ÇÖLYAK HASTALARI İÇİN ÖRNEK ÇALIŞMA

Düzce Kent Konseyi Çölyak hastalığının farkındalığını artırmaya yönelik bilinçlendirme çalışmalarına başladı.

ÇÖLYAK HASTALARI İÇİN ÖRNEK ÇALIŞMA
26.08.2022 - 10:30
Haber Merkezi

Düzce Kant Konseyi’nin İl Sağlık Müdürlüğü ile İşbirliği içerisinde yürütmeyi plânladığı çalışmalar, ilk olarak İl Sağlık Müdürlüğü personeli Hemşire Filiz Elif Samancı  (Çölyak Annesi) vasıtasıyla, Uzm. Dr. Meltem Pınar Karabel'in de sunumunu gerçekleştirdiği 'Bilgilendirme Toplantısı' ile başladı.

İlk olarak Kadın Meclisi üyelerine,  vatandaşlara  ve  Çölyak hastalarına Düzce Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen sunumla ‘Çölyak nedir? Çölyak Belirtileri, Çölyak Hastalarının Yaşamlarında Karşılaştığı Zorluklar ve Çözüm Yolları’ anlatıldı. 

Bağışıklık sisteminin buğday,  arpa,  çavdar gibi tahıllarda bulunan glüten maddesine verdiği anormal tepki olarak tanımlanan ve dünyada her  100 kişiden 1’inde görülen Çölyak hastalığı, Türkiye'de de 250 bin ile 750 bin kişinin karşılaştığı bir sağlık sorunu olarak bilinen Çölyak hastaları için, somut bir adım daha atılarak Filiz Elif SAMANCI ile birlikte Düzce Belediyesi  Beltur İşletmeleri Genel Müdürü Erdem Erdal Yılmaz ile tarafımızca görüşme yapıldı. Görüşme neticesinde Düzce Belediyesi sosyal tesislerinden olan Kusursuz Kafe'de Çölyak Hastaları için menü oluşturulabilmesi için çalışmalara başlanacağı belirtildi.

Yapılan 2. Ziyarette  Düzce Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç görüşülerek, başlayacak olan 2022-20223 Eğitim ve Öğretim yılında Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki bütün  Kantin İşletmeleri Sözleşmesine,  gerektiğinde #Çölyak hastaları için menü bulundurulması noktasında ek  madde konulması talebimiz kabul edildi.

Dezavantajlı bir sağlık problemi ile yaşamak zorunda olan vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak, sağlıklı bireylerle eşite yakın haklarla hayatlarına devam edecekleri bir #Düzce bir #Türkiye için Düzce Kent Konseyi olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışmaktayız.

Bu süreçte karşılaşılan, empati ve yüksek farkındalıkları ile hastalarımızın hayatlarını kolaylaştıracak çalışmalara imza atan, destekleyen kolaylaştıran herkese çok teşekkür edildi.


Editör: Ç. Resuloğlu
Haber İhbar