Safinaz Gümüş
Safinaz Gümüş

Gazete: Düzce Tüketici Hakları Derneği Başkanı

Safinaz GÜMÜŞ Yazdı : TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURULARDA 2024 YILI PARASAL DEĞERLER YENİDEN BELİRLENDİ.

  • 30.01.2024

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURULARDA 2024 YILI PARASAL DEĞERLER YENİDEN BELİRLENDİ. Değerli okuyucular uzun bir aradan sonra tekrar birlikteyiz,6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanun kapsamında tüketiciler ile satıcı ve sağlayıcı arasında yaşanan uyuşmazlıklarda adil,hızlı en az masrafla çözüme kavuşturulması amacıyla İl merkezlerinde ve belirlenen İlçe merkezlerinde faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda uyulması gereken parasal sınırlar.

Değerli okuyucular uzun bir aradan sonra tekrar birlikteyiz,6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanun kapsamında tüketiciler ile satıcı ve sağlayıcı arasında yaşanan uyuşmazlıklarda adil,hızlı en az masrafla çözüme kavuşturulması amacıyla İl merkezlerinde ve belirlenen İlçe merkezlerinde faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda uyulması gereken parasal sınırlar
 
1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırıldı.
2023 de 60.000 (altmışbin)olan başvuru limiti 2024 yılı için değeri 104.000 (yüzdört bin)Türk Lirasının atında bulunan Tüketici uyuşmazlıklarında,İl veya İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine,bu değerin üzerindeyse Tüketici mahkemelerine başvuru yapılabilecektir.
Ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre biz Tüketicilere bir çok haklar verilmiştir.
Bu haklarımızı daha önceki yazılarımda sizleri bilgilendirme amacıyla yazmış dile getirmiştim,bu konuyla ilgili başvurularda kimlik fotokopisi,fiş,mal veya hizmet faturası,servis fişi/faturası ve bir dilekçe ile şahsen veya avukat aracılığı ile;elden,posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) (https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr)ile ile Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapabilirsiniz.
 
Sağlıcakla kalın.
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar