MURAT ALBAYRAKOĞLU YAZDI. "SEÇİM KAFASI"

  • 5.01.2024

 

Ülkemiz 2023 yılının tamamını aşağı yukarı seçim kafası ile yaşadı. 14 Mayıs seçimleri sonucu 6’lı masa olmasına rağmen realist gazeteciler, realist politik uzmanları, realist siyasilerin ön görüleri ile aynı paralelde sonuçlandı. Ülkemiz çok şaşırmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde ki AK Parti öngörülen oranlarla seçimi kazandı. 
Ancak bir seçim bitti, yeni bir seçim için hep birlikte seçim kafayı yaşıyoruz. 2024 Mart seçimleri için artık yol yakınlaşmaya başladı. Bu hafta muhtemelen seçimlerde yarışacak adaylarda belli olacak ve resmen sandık odaklı seçim süreci yönetilmeye başlayacak. 
Yerel için seçim kafası ile şöyle bir bakıyorum, realist gazetecilere, realist politik gözlemciler ve siyasilere. 
Düzce için realistler şöyle derler…
  İYİ Parti ile yola çıkan Eski Ak Partili ve AK Parti çatısı ile 1,5 dönemi az geçen başkanlık yapan az geçmişte MHP’Lİ çok yeni İYİ Partili Mehmet Keleş için, büyük hezimet yaşayacak. 

Çok realist olduğunu inandığım bir arkadaşım daha da öte bir şey söyledi. İYİ Parti ve dolayısı ile İYİ parti çatısı altında yola çıkan Sayın Keleş bu seçimi 3. Yada 4. bitirecek der..

  Yine realistler, Cumhuriyet Halk Partisi için uzun süredir söylenecek en doğru şey İl ve İlçe örgütünün inanılmaz sağlıklı senkronize hareket etmeleri. İl ve İlçe örgütü seçim sürecini çok sağlıklı yönettiler. Her ne kadar seçim sürecini 6’lı masa ile birlikte yönetseler de, bağımsız olarak ilerleme olma fırsatı olsaydı yine aynı sonuç ile çıkabilme ihtimalinin olduğunu ifade ediyorlar.  

Yerel seçim kafası ile bakıldığında Akçakoca’da önemli şans yakalayacakları ancak Milletvekili Talih Özcan  ile farklı düşünceleri yerel seçimde kaos yaşayabileceklerini de ifade ediyorlar. Milletvekili Talih Özcan ile aday adayları sürecinde tamamen farklı düşünen CHP il ve İlçe Yönetimi çıkacak aday profiline göre heyecanların düşüp yükselebileceği konuşuluyor. Eğer Milletvekili ve İl İlçe örgütü senkronize hareket ederse başarı çıtasının yükselebileceğini de ifade ediyorlar. Düzce’de İl İlçe örgütü istediği gerçekleşirse Doktor Sedat Çelikel Milletvekili Talih Özcan’ın istediği olursa Rıdvan Bilgin olacağı ortada. Yine de realistler Rıdvan Bilgin olacağı konusunda biraz daha güçlü fikir beyan ediyorlar, göreceğiz. 

 Yeniden Refah Partisi beklenmedik bir hareketle magazinsel bir aday ile kamuoyunu konuşturur hale geldi. Davut Güloğlu hamlesi nasıl bir sonuç çıkartır henüz okuma fırsatı yakalayamadıklarını ancak seçim heyecanının yükselmesi durumunda magazinsel aday etkisinin azalacağı görüşü daha çok ağırlık bastığını ifade ediyorlar. Realistler her ne kadar şaşırdıklarını da ifade etseler adaylık konusunda Güloğlu’yu seçim sürecinde Düzce’de göreceklerini ifade ediyorlar. Bizde benzer fikirde olduğumuzu da ifade edelim. Ancak yarışa ne kadar katkı saylayabilecek çok fikir beyan eden yok.

 Demokrat Parti, Gelecek Partisi, Saadet Partisi, DEVA Partisi Düzce özelinde bir ittifak masası oluşturmuşlar, süreci ana fikrini çok doğru buldukları ifade ediyorlar. Çıkaracak adayın kamuoyundaki ağırlığı seçimin sonucunu etkileyemezse de partilerin oy dağılımını etkileyebileceklerini ifade ediyorlar. Ama temelde oluşturdukları enerji siyasi başarının çok ötesinde siyasi bir kültür, yeni bir duruş, yeni bir fikir birliğinin bir çok siyasi başarının ötesinde bir eylemin olduğunu ifade eden reaslitler oldukça çok. Çünkü böyle bir birlik bugün olmazsa yarın mutlak bir başarıya ulaşabileceğini ifade ediyorlar.  Merakla oluşturdukları enerjinin sonucunu gözlüyoruz. 


 AK Parti, Düzce özelinde güçlü bir isme sahip. Dr. Faruk Özlü.  Eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve mevcut Belediye Başkanı. AK Partinin adayının olmasının yanında yerelde izlediği dengeli şehir yönetimi planıyla AK Parti’ye de güç kattığı ortada. 

Ancak AK Parti Cumhur ittifakı temeliyle Düzce ve Akçakoca özelinde ittifak yapacağı konuşuluyor. Genel Merkez nezdinde her ne kadar ittifak olmayacağı açıklansan da realistler Düzce’de ittifak defterinin kapanmadığı hatta mutlak bir ittifak olacağını iddia ediyorlar. Bizde benzer fikirdeyiz. Cumhur ittifakı son dakika da Düzce’de ittifak kuracak. Bu da seçimin heyecanını düşürecek. Olası ittifak durumunda tek sonuç farkın daha da açılacağı olacak. 

Düzce özelinde ittifak olması durumunda meclis üyesi dağılımının da büyük bir kısmının Cumhur İttifakı ile oluşacağı kesin denebilir. Ayrıca Genel Merkez açıklamaları sonucuyle süreç yönetilir ve her parti bağımsız girmesi durumunda da çok rahat seçimi Dr.  Faruk Özlü liderliği ile sonuçlanacağı belirtiliyor. Biraz heyecan gelebilir Düzce özelinde. Tek değişecek heyecan boyutu..

Akçakoca’da ittifak olması durumunda Cumhur İttifakının yarışı önde götüreceğini ancak bağımsız hareket etmeleri durumunda CHP’nin büyük bir şans yakaladığı da ortada diyebiliriz ifadeleri oldukça yoğun. 

Artık kafa seçim kafası. Zaman zaman dalgalanmalar yaşanacağı bir döneme giriyoruz. Bu dönem için arzu ettiğimiz en büyük durum, demokratik, etik ve ahlaki değerlerin öne çıkacağı bir süreçtir. Seçim Kafası olarak ara ara değerlendirmeleri devam edeceğiz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar