Sinema seyircisinin yarısına yakını üç büyük ilden!

2022 yılının Box Office Türkiye sayılarına göre, sinema salonlarında yerini alan toplam seyircinin %44,8'ini üç büyük il olan İstanbul, Ankara ve İzmir seyircisi oluşturdu.

Sinema seyircisinin yarısına yakını üç büyük ilden!
15.11.2023 - 16:35
boxofficeturkiye.com

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

2022 yılına ait Box Office Türkiye verileri, sinema seyircisinin Türkiye genelindeki il bazındaki dağılımını gözler önüne seriyor. İstanbul, toplam seyircinin gözle görülür bir %26,7'sine ev sahipliği yaparak, ülkenin en yoğun sinema izleyicisi olan şehir konumunda öne çıkıyor. Başka bir deyişle, Türkiye genelindeki her dört seyirciden biri, İstanbul'da sinema keyfi yaşıyor.

Ankara, %11,5 oranıyla Türkiye genelindeki ikinci en büyük seyirci kitlesine sahip şehir olarak sıralanıyor. İzmir ise %6,6'lık oranıyla üçüncü sıraya yerleşiyor. Bu durum, ülkenin en büyük üç şehrinin sinema salonlarındaki seyirci sayısında belirgin bir üstünlük sağladığını gösteriyor. Üç büyük şehirdeki seyirci sayısının, ülke genelindeki toplam seyirci sayısına olan oranı ise %44,8 olarak gerçekleşiyor. Yani, ülke genelindeki her iki seyirciden biri, bu üç büyük şehirde ikamet ediyor.

Seyirci oranlarına göre sıralama yapıldığında, İstanbul'un ardından gelen büyük şehirler sırasıyla Antalya, Bursa, Adana, Kocaeli, Mersin, Eskişehir ve Sakarya şeklinde sıralanıyor. Coğrafi bölgelere göre en fazla seyirciye sahip olan iller ise şu şekilde belirlenmiştir:

Marmara Bölgesi: İstanbul

Ege Bölgesi: İzmir

İç Anadolu Bölgesi: Ankara

Akdeniz Bölgesi: Antalya

Karadeniz Bölgesi: Samsun

Doğu Anadolu Bölgesi: Erzurum

Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Diyarbakır

Bu sıralama, Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerindeki sinema seyircisinin dağılımını yansıtarak, her bölgede öne çıkan birinci şehri belirtmektedir.


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Haber İhbar