BU MAĞARALARI HALA GÖRMEDİNİZ Mİ!

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın İlknur AYNAN Anadolu Ajansı’nın (AA) "Türkiye`nin Mağaraları" dosya haberinin 13`ncü bölümünde yayınlanan Sarıkaya ve Fakıllı Mağaralarının tanıtım çekimlerine katıldı.

BU MAĞARALARI HALA GÖRMEDİNİZ Mİ!
1.12.2023 - 10:38
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00
Anadolu Ajansının (AA) "Türkiye`nin Mağaraları" dosya haberinin 13`ncü bölümünde yayınlanmak üzere, görkemli doğal oluşumları ve etkileyici manzaralarıyla her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Yığılca ilçemizdeki Sarıkaya Mağarası ile Akçakoca İlçemizde bulunan Fakıllı Mağarasında tanıtım çekimleri gerçekleştirildi.
"Batı Karadeniz Bölgesinin En Büyük ve En Etkileyici Mağarası"
Tanıtım çekimlerine katılan Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın İlknur AYNAN, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada “Ekoturizmin bir çeşidi olan mağara turizmi son yıllarda macera ve doğa sporlarına meraklı pek çok ziyaretçi için alternatif bir turizm çeşidi olmuştur. İlimizde ziyaretçiler tarafından hayranlıkla karşılanan Sarıkaya ve Fakıllı mağaralarımız çok ilgi görüyor.
Her iki mağaramızda Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından I. derecede sit Alanı olarak tescillenmiştir. Özellikle Yığılca ilçemizde bulunan Sarıkaya Mağarası Bölgesinin Doğal Sit Alanının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile "Kesin Korunacak Hassas Alan" olarak tescil ve ilan edilmiştir.
Sayın AYNAN, Sarıkaya Mağarası`nın paleosen-alt eosen kireç taşlarının birleştiği yarı fosil özelliğe sahip olduğunu belirterek, Batı Karadeniz`in en büyük mağarası burası. Yüksekliği yaklaşık 40, uzunluğu 717, galerisi ise 514 metre. Mağaranın hem doğal yapısı hem de çevre düzenlemesi doğa tutkunlarını cezbediyor” ifadelerinde bulundu.
Deniz turizmiyle ön plana çıkan Akçakoca`daki Fakıllı Mağarası`nın ise alternatif turizm rotalarından birisi olduğuna dikkati çeken Sayın Aynan, muhteşem doğal galerilere sahip bin metre uzunluğundaki mağaranın, 350 metresinin hizmete açık olduğunu, deniz turizmi için ilçeye gelen misafirlerin mutlaka bu doğal güzelliği görmelerini tavsiye etti.

Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar