KDV ZAMLARI BUGÜN BAŞLADI

Vergi Zamlarıyla Düzce'deki Marketlerde Yoğunluk Oluştu! Vergi oranlarının yükselmesi, tüketicilerin marketlere akın etmesine neden oldu.

KDV ZAMLARI BUGÜN BAŞLADI
10.07.2023 - 09:50
Güncelleme 10.07.2023 - 09:54
Özel Haber

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Düzce, Türkiye genelinde yapılan vergi zamlarının ardından yaşanan yoğunluğun etkisi altında. Geçtiğimiz günlerde vergi zammı kararının açıklanmasıyla  birlikte özellikle marketlerde büyük bir hareketliliğe yol açtı. Tüketici kredilerinden cep telefonu harçlarına kadar birçok alanda yapılan zamlar, vatandaşları marketlere yönlendirdi. Vergi artışlarının etkisiyle marketlerin rafları adeta boşaldı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre, KDV oranlarındaki değişiklikle birlikte %18'lik KDV oranı %20'ye yükseltildi. Aynı şekilde %8'lik KDV oranı da %10'a yükseldi. Bununla birlikte, yurt dışından getirilen cep telefonları için ödenen kayıt harcı 6.091 TL'den 20.000 TL'ye çıkarıldı. Tüketici kredilerindeki vergi oranı da %10'dan %15'e yükseltildi. Maktu harç tutarlarına, sürücü belgesi harçları hariç olmak üzere %50 zam geldi. Ayrıca, noter, pasaport ve vize harçlarına da %50 zam yapıldı.

Bu vergi artışları, Düzce'deki tüketicilerin de marketlere akın etmesine neden oldu. Vatandaşlar, gelecekte daha da artabilecek fiyatlar karşısında stok yapma eğilimine girdi. Marketlerdeki ürünlerin hızla tükenmesiyle raflarda boşluklar oluştu. Tüketiciler , vergi zamlarının ardından temel tüketim ürünlerinde yaşanabilecek fiyat artışlarına karşı önlem almak için hafta sonu Düzce’deki market raflarını boşalttılar .

Market sahipleri ise vergi zamlarının ardından artan talep karşısında stoklarını yenilemeye çalışıyor. Tedarikçilerle iletişim halinde olan marketler, rafları mümkün olduğunca dolu tutabilmek için çaba sarf ediyor. Yoğun talep nedeniyle bazı ürünlerde kısa süreli tedarik sıkıntıları yaşanabilirken, market sahipleri müşterilere karşı hızlı ve etkili hizmet sunma konusunda çaba sarf ediyor.

Düzce'deki vatandaşlar vergi zamlarıyla baş etmeye çalışırken, gelecek dönemde ekonomik koşulların nasıl şekilleneceği merak konusu. Vergi artışlarının piyasadaki hareketliliği nasıl etkileyeceği ve fiyatların nasıl değişeceği önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde görülecek.


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar