Uluslararası Çocuk Hakları Kongresi

Uluslararası Çocuk Hakları Kongresi, 19-22 Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul’da uluslararası katılımla Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ hibesiyle Bayrampaşa, İstanbul’da düzenlendi.

Uluslararası Çocuk Hakları Kongresi
21.11.2023 - 16:34
Güncelleme 21.11.2023 - 16:42
Özel Haber

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Sağlıklı Yeni Nesiller ve Yardımlaşma Derneği tarafından İstanbul Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile Bayrampaşa Belediyesi Kültür Merkezi Salonunda 4 gün süren oturumlarda adli, sosyolojik, psikolojik, tıbbi perspektifle multidisipliner yaklaşımla sunumlar ve atölyeler yapıldı.

İsveç, Finlandiya, İtalya, İngiltere ve Türkiye'nin farklı şehirlerinden; akademisyenler, tıp doktorları, sağlık çalışanları, sosyal çalışmacılar, sivil toplum kuruluşları, gençlik çalışanları ve İstanbul Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığını temsilen Cumhuriyet Savcısı Lütfiye KULOĞLU da dahil olmak üzere çok sayıda katılımcı ile programlar tamamlandı.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Erasmus+ desteği ile Stratejik Ortaklık başlığı altında fonlanan; Engelli Çocukların Haklarına Erişimi için Yenilikçi Yöntemler projesi kapsamında gerçekleştirilen iş paketlerinden biri olan kongrede projenin diğer iş paketleri ve çıktıları hakkında da bilgi verildi.

 

Proje kapsamında Çocuk Hakları Seksek oyunu görme engelli çocuklar için Braille alfabesi destekli oyun kartları dijital oyunlarla çocuk haklarının engelli çocuklara fiziksel engelli çocuklara aktarımı görme engelli çocukların haklarına erişimi için yöntemler ihmal ve istismardan korunmaya yönelik farklı bakış açısı kazanmaya yönelik çok sayıda atölye çalışması seminer ve serbest kürsü etkinlikleri gerçekleştirildi.

Programın ilk günü olan 19 Kasım 2023 günü İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ergen Sağlığı İzlem Kursu gerçekleştirildi. 2. ve 3. gün ise Bayrampaşa Belediye Başkanının ve İstanbul Üniversitesi rektörlüğünü temsilen dekanlık temsilcileri Tıp Fakültesi dekanı ve çok sayıda bürokratın katılımı ile açılış konuşmaları gerçekleştirildi.

İsrail'in Gazze şeridindeki katliamları tüm katılımcıların gündemindeydi. Dünya Çocuk Hakları gününde programın gerçekleştirilmesi ayrıca katılımcıları mutlu etti.

Eğitimci yazar Gürkan KAP tarafından hazırlanan Tombik Bulut isimli çocuk hakları farkındalığı konulu kitap şahsı tarafından imzalanarak tüm katılımcılara hediye edildi.

 


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar