SEMİR BOLAT YAZDI... KUŞ BAKIŞI

SEMİR BOLAT YAZDI... KUŞ BAKIŞI
18.12.2023 - 10:27
Güncelleme 18.12.2023 - 10:30
Özel Haber

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Buyurun hep birlikte uçalım.

Seyredelim âlemi.

Güzelim bir Karadeniz ili uçsuz bucaksız doğanın tüm armağanlarının sahibi Düzce.

Birde bu güzelliğin varlığı içinde yaşayan Düzce ’linin içinde bulunduğu koşular.

Bu koşuların bugünü ve yarını ve daim asını sorgulayalım.  

Sosyal yaşamın bütün ağırlığı Düzce de hissediliyor. Kime dokusan bin ah ediyor.

Ama çok tuhaftır ki, dokunduğun ve sorunlarını mors alfabesi gibi sıralayan Düzceli,  21 yıllık yöneten hükümetin de Braile Alfabesi gibi suskun.

Özellikle dünyada yaşanan ekonomik sarsıntı, pandeminin ortaya çıkardığı büyük bir istikrarsızlık sonucu gelişmekte olan ülkeleri daha da sarstı. Bütün bunların sonucunda,

Enflasyon yüksek, İşsizlik var. Esnaf işinden memnun değil. Pahalılık almış başını gidiyor. Tarım adeta sonsuzluk nadasına bırakılmış durum da. Beklenen yatırımlar bir türlü yapılamadı. Ayrıca eşikte birçok dert görünüyor.

Ama buna rağmen yaklaşmakta olan yerel seçimler de AK PARTİ veya Cumhur İttifakı seçim arenasında güç kaybetmemiş de görülüyor.

Türkiye’nin her tarafında hele büyük şehirlerde aday bile göstermekte zorlanan AK PARTİ Düzce de şaşılacak derecede rahat olmanın sebeplerini araştırdım düşündüm.

Evet, galiba buldum.

Bunun 2 sebebi var.

FINDIK

I.                    Bütün bu sıkıntıların ardında herkesin Düzce’de halen akraba bağları ile toprağa bağımlı olmaktan kaynaklanan ilişkilerinden oluşan vefalı ürün Fındık. Bu ürüne sahip olanlar yılda bir defa da olsa elde edilen hasattın toplamından birazcık daha nefes alıyor. Sabırla beklentiler içinde merkezi hükümete ve partisine desteğini sürdürüyor.

Dr. Faruk ÖZLÜ

II.                  Diğer sebep ise Dr. Faruk Özlü gerçeği. Ak Parti kurumsal kimliğini korusa da  herkese aynı mesafe de imkânları dâhilinde hizmeti sürdürmesi bunun en önemli sonucudur. Yerel işlerle daha çok meşgul söylemleri ve sosyal ilişkileri herkesi kucaklayan bir üslup ve devlet adabı ile yapılmaktadır. Alt yapı çalışmaları ve ileriye yönelik projeleri bitikçe vizyoner bir bakışı da fark ediliyor. Dolayısıyla vatandaşın da yerel seçimi kazananlardan beklentileri bunlardır. Hemşerisini anlayan ve sorunları çözen çalışmalarla ileriye bakan bir bakış açısıdır. Misyonu bu olanların partisi değil kendisi onurlandırılıyor.

Kuş bakışımıza takılan diğer siyasi gelişmeler içinde ise Muhalefetin çok avantajlı olduğudur. Buna rağmen halen bunun hakkını vermeyen atalet ilerde nasıl bir gelişme seyri içinde olacak merak ediyoruz.

Avantajlı derken 21 yılık Merkezi hükümetin icraatları ve ekonomik çıkmazı başta olmak üzere halen Düzce de kesin adayını açıklayamadı. Faruk Özlü henüz adayım demedi. Belediye Başkanları doğal aday zaten. Ancak her taraf bu kararı resmi olarak duymak istiyor. Alacağı bir sürpriz karar etrafındaki ve muhalefetteki herkesin eli ayağına dolanacağı ortada. Birçoklarının yol haritası değişecektir. Bizim gördüğümüz AK Partinin en güçlü adayı Sayın Özlü olduğudur.

*Ayrıca, Ana muhalefet partisi CHP’nin de yeni Genel Başkan Sayın, Özgür Özel’in de seçilmesiyle birlikte Genel Seçimlerden aldığı darbenin etkisiyle oluşan sessizlik ve belirsizliğin yerine coşku moral ve disiplinle sahanın her yerinde kendini hissettiren olumlu havadan Düzce de etkilenmiş görünüyor. Burada da şöyle bir sorun görülüyor. Değişim güçlü bir irade ile gerçekleşse de, mevcut vekillerin yüzde 90’na yakın eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yakınlığı ile biliniyor. Hakeza mevcut il başkanlarının %40’ı da aynı şekilde Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın gibi. Bu durum adaylık sürecinde mutlaka karışıklık ortaya çıkaracaktır. Ancak yine de   Düzce Örgütü heyecanla çalışıyor.  Düzce için 2 Aday ile sahada çalışmalarını hızlandırdı. İlçeler ve Beldeler için de adaylar kesinleşmiş durum da. Düzce’de seçimde hedefleri kazanmak, ancak her şeye rağmen belirleyici taraf olacaktır gibi görünüyor.

*Muhalefetin diğer kanadı İYİ PARTİ de ise sular durulmuyor. Kesin adayını ilk açıklayan parti olmasına rağmen Sayın Mehmet Keleş’in geçmişte başta  Refah Partisinde başlayan AK PARTİ’de 2 döneme yakın Belediye Başkanlığı yapmış, daha sonra istifa etmiş, 14 Mayıs seçimleri için MHP’ye geçmiş orada bir alan açamayınca kendini İYİ Parti’de bulmuş bir yordun siyasi figür gibi duruyor. Bu durum da kendini siyasi geçmişi gözden geçirilmeye ve sorgulanmaya yönelik soruların cevabını vermek kendini ifade etmek için eleştiri ve özeleştiriyle kamuoyunu ikna etmesi gerekir. Bu konu da ki çabaları yetersiz olduğu da ortadadır.  Ayrıca en büyük şansızlığı da de moraliz olan bir İYİ PARTİ coşku rüzgârından her gün biraz daha belirsiz sulara doğru yol alıyor. Her geçen gün bir haber yok ki, kurucu irade istifa etmesin. 10’a yakın vekil istifası Türkiye’nin her yerinden her gün gelen istifa haberleri İYİ Partinin yakın geleceği ile ilgili söylenecek olumlu değerlendirmeleri de öldürüyor. Kaos giderek büyüyecek gibi.

*DÖRTLÜ İTTİFAK ve DÖRDÜNCÜ YOL olarak bahsedeceğim bir çıkış ta hazırlıklarını tamamladı. Kendini yeni aday ile tanıtmak için gün bekliyor. Geçen hafta Salı günü ANLİZ TV’ de konuğum olan ve yıların siyasetçisi olduğunu öğrendiğim Sayın Mithat Ceylan çok önemli açıklamalar yaptı. Merak edenler için linkini paylaşıyorum. (https://youtu.be/Af5bySPJJn0) 12 ARALIK 2023 Saat: 19.00 da konuk olduğu programda gerçekten gündem bomba gibi düşen açıklamalar yaptı. Bunların arasında da Demokrat Parti, Gelecek Partisi, Deva Parti, Saadet Partisi arasında oluşturulan mutabakat sonucu bütün Düzce’den kabul gören ve sevilen bir iş insanın adayı üzerinde anlaşmaya varıldığı ve duyurusu yapılacak olan bir günde dört parti tarafından hazırlıkları tamamlanan bir katılımla ilan edeceklerini belirtmişti. Burada başarı ancak Dr. Faruk Özlü ’nün aday olmaması ile söz konusu olabilecektir. Böyle bir durum söz konusu olursa  kendilerinin açıklayacağı güçlü adaylarının ipi göğüsleyeceğini iddia etmesi çok dikkati çekti.

Evet, sevgili okuyucular KUŞ BAKIŞI dedik ya kuşların haberi bize getirmesini beklemeden biz onların bulunduğu yerden baktık ve size ilettik.

Haber kuş gibidir değerini bilmek lazım Fazla sıkarsan banal olur. Gevşek tutarsan uçar. Zamanın da ulaştırmasan savrulur.

Kalın sağlıcakla.

 


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar