Üzeyir Yiğit Yazdı... "Haftaya Bakış"

Üzeyir Yiğit Yazdı... "Haftaya Bakış"
30.03.2023 - 09:38
Güncelleme 30.03.2023 - 15:40
Haber Merkezi

Ankara’da halen siyaset kazanı kaynaya dursun bizim sokaklarda işlerin rengi nasıl bakmak istedim. 

AK Parti listelerine baktığımızda siyasetin artık bir kuşak değiştirdiğini görüyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu durum üzerinden değerlendirdiğimizde tartışılabilir bir süreç ama yeni neslin siyaset içinde yer alma isteği umut verici.

Düzce'de yeni neslin merkez adresi AK Parti! 

Genç neslin halen umut olarak tartışmaların göbeğinde olan AK Parti’yi adres görmesi de ayrıca irdelenmesi gereken bir durum. Gençlerin tanınmışlıklarını göz ardı etmeden, listenin kalan isimleri içinde de kampanya süreci için heyecan yaratan bir isim olmaması dikkatten kaçmıyor. Lakin YSK’ya liste teslimi için hayli süre var, kampanyaya heyecan katacak sürpriz bir isim olabilir. Aynı zamanda genç kardeşlerimizin saha performansları da bizi şaşırtacak ölçüde iyi çıkabilir.   

Cumhur İttifakının büyük ortağı MHP ye baktığımızda, anket verilerinin tersine aday adayı müracaat sayısının çokluğu iyi analiz edilmelidir. 

Düzce’de gezen oyların AK Parti ve MHP arasında gelgit yaşaması üzerine yapılan planların nasıl bir sonuca evrileceğini adayların ismi netleşince analiz edebiliriz. Mehmet Keleş faktörü, MHP içinde tartışmalara yol açmasına rağmen Keleş’in öz güveni ve toplumsal karşılığı nerelere varır değerlendirme için erken. 

Bu durum uzun analiz gerektirir.

CHP kanadı daha karışık, her aday adayı biri birini istemeyen isimlerden oluşmakta. Listelerde Faruk Darıyerli isminin ön planda olduğu partide aslında anketlere baktığımızda liste başının kim olduğunun çok önemi yok. Ha Darıyerli ha Azade Ay fark etmiyor çünkü Partiyi ayakta tutan şey Erdoğan karşıtlığı.

Partinin en büyük oy deposu olan Akçakoca’da ki tartışmalara kayıtsız kalmaları durumunda, Memleket Partisine gidecek tepki oylarının sayısı çoğalabilir.  

Ayrıca Darıyerli isminin toplumsal tabanının olmadığını düşünüyorum. Hatta Millet İttifakı bileşenleri Saadet Partisi, Deva ve Gelecek Partisinin tabanının bu şahsiyete, hali hazırda çalıştığı şirket içinde uyguladığı politikalarından ötürü çok pozitif bakmadığını, olası bir Düzce mutabakatında bu ismin etkisizleşeceğini, aksi halde bu mutabakata oy vermeyeceklerini düşünüyorum. 

İYİ Parti! Her zaman ki gibi bulu, her zaman ki gibi ne öyle ne böyle, tabanları bile bu işten bıktı. Genel merkezde yaşanan kaygan fikirsel değişiklikler ve üst üste onurlarının liderleri tarafından hiçe sayılması taşrada onların şevkle siyaset yapmasına engel. Hepsi Yavuz Ağıralioğlu gibi düşünmekten ama Meral Hanım gibi yol yürümekten yoruldu. 

CHP ve İYİ Parti seçimde ortak listeyle hareket ederse İP tabanının Faruk Darıyerli ile mutlu olacağını sanmıyorum. 

Yüzde 5 altında kalan diğer partilerin çok ince matematikte yapsalar bir şansları olmadığı için değerlendirme yapmayacağım.


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Haber İhbar