BU SEÇİM “YA BİR ÇIKIŞ, YA BİR ÇÖKÜŞTÜR…!”

Bu yerel seçimlerin “Ya bir çıkışın, ya da bir çöküşün başlangıcı olacaktır” tezimin arkasında sütun darlığı yüzünden zikredemediğim birçok gerçekler yatmaktadır.

BU SEÇİM “YA BİR ÇIKIŞ, YA BİR ÇÖKÜŞTÜR…!”
27.11.2023 - 09:26
Özel Haber

BU SEÇİM “YA BİR ÇIKIŞ, YA BİR ÇÖKÜŞTÜR…!”

Onun için “bu seçim önemli” diyorum.Onun için “bu seçimi önemseyin” dikkate alın diyorum. Benim bugünkü uyarılarımın yarın seçim sonrası çok “geç kalındığının belgesi olsa ne yazar…!”  İş işten geçtikten sonra yarın “ah-vah” demenin bir anlamı kalır mı…?

Uzun bir başlangıç oldu ama bu nüansları vurgulamadan “bodoslama” konuya dalamazdım.!

 “A”dan Yani Akçakoca’dan “Y”ye doğru Yani Yığılca’ya doğru siyasi bir analiz yaparak devam edelim. Devam edelim derken sizler de okurken içinizde analiz yapın ki yazdıklarımı sindirerek gönülden ve elekten geçirerek tahlil yapmanızı öneririm. Ben yaşayarak ve inanarak yazıyorum.Bu seçimde “İTTİFAK TEST EDİLECEK.!” Yazın bunu bir kenara…!

Bu seçimin önemini vurgulamıştım; bu yerel seçimi önemli kılan bir özelliğin de yüzde 50+1’in Cumhur ittifakı tarafından tartışılmaya başlanmış olması…Birçok siyasi partinin tek başına ittifaksız seçime girmeye karar verdiği bir seçimin “önemsiz olduğu söylenemez…!” Bazı partiler ön plana çıkacak; bazı partiler belki kapanma sürecine girecek…!Ya da dağılacak…!

  Bu seçim aynı zamanda “ittifakların da sınavı” mahiyetini taşıyor. İttifaksız seçime giren partiler  ve adaylar; parti kimliklerinin de halk nezdinde konumu ve durumunu da test etme imkanı bulacaklar böylece…Yazıma seçimin önemini vurgulayarak başladım, dikkatinizi çekerim.!

AKÇAKOCA’DA SİYASET “KAYNAR-KAZAN…!”

Düzce’deki seçimi konuşacağız tabii ki…Ama önce “A”dan başlayalım demiştim ya; yani Akçakoca’dan…“Güzelim Yeşil Düzce”nin denize açılan kapısı mahiyetindeki turizm kenti Akçakoca’dan…Daha sonra ”Y”ye doğru alfabetik sıralamaya göre devam ederiz. Bu iki ilçemiz son yıllarda Ak Parti, CHP ve MHP arasında gidip- geliyor bilesiniz.!

HER SEÇİM “PARTİ” DEĞİŞTİREN İLÇELER…

Düzce’nin Akçakoca ve Yığılca ilçelerinin özellikle son yıllarda her seçimde “aday ve parti” değiştirme özelliğine sahip olduğunu biliyor muydunuz…! Bilmiyorsanız hatırlatmış olayım. Düzce’deki siyasi atmosferi yakından takip eden bir gazeteci olarak bu tespitlerimi sıralıyorum…

Her iki ilçe de her seçimde “aday ve parti değiştiriyor…!”…ve alınan sonuçlar Türkiye ortalaması ile örtüşüyor…Akçakoca ve Yığılca’nın farkı burada…!Sadece “aday” değil “parti”yi de değiştiriyorlar. Fanatik siyasiler kızacaklar bu sözüme ama “Particiliği spor takımı tutar gibi tutmuyor yani…Bu gelişmişliğin emaresidir bunu da benden duyun. Körü -körüne particilik yapmıyorlar demektir bu…

Bu dönem MHP’den Akçakoca’da Mehmet Okan YANMAZ; Yığılca’dan da Rasim ÇAM seçimi kazanmışlardı biliyorsunuz. Her iki belediye başkanının da görev süreleri 31. Mart 2024’te doluyor. Yeni dönemde her iki belediye başkanının yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği resmiyet kazanmış olmasa da bana göre “büyük bir  ihtimalle MHP’nin Akçakoca Belediye Başkan Adayı Mehmet Okan Yanmaz; Yığılca’nın adayı da Rasim Çam  olarak açıklanacaktır...Artılarını eksilerini konuşmuyorum görünen manzarayı sunuyorum sizlere.

Cumayeri’nde de MHP’nin belediye başkan adayı değişmeyecektir, Mustafa Koloğlu yine MHP’nin adayı olarak seçime girecektir. Aday gösterilecektir. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)  Akçakoca, Yığılca ve Cumayeri’nde adaylarını değiştirmeyecektir. MHP’nin aday değiştirerek yeni bir maceraya gireceğini ben düşünmüyorum. Yalnız Gümüşova ile bilgilerimi  teyit edemediğim için yorum yapamam. MHP mevcut başkan Muharrem TOZAN’dan vazgeçer mi bilemiyorum. Gümüşova’daki gelişmeleri ve atmosferi daha detaylı olarak diğer partilerin aday adaylarını da irdeleyerek daha sonra yorumlayacağım. MHP’nin adaylarıyla ilgili takdirin Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin uhdesinde olduğu biliniyor. O yüzden biraz daha beklemekte yarar var.Üstelik görevde olan belediye başkanlarının erken açıklanması “devam eden projelerin sürdürebilirliği ve başarı grafiğinin zedelenmemesi açısından” doğru olmayacağını takdir edersiniz…!

AKÇAKOCA’DA “SİYASİ DALGA YÜKSEK…!”

Akçakoca’da Ak Parti’den kimin aday olacağı henüz kesinlik kazanmış değil...Ben bu yazıyı kaleme aldığım esnada bir taraftan da haber merkezlerinden yansıyan siyasi haberlere de dikkat kesildiğimi belirtmeliyim. MHP, AK Parti, CHP ve İYİ Parti seçimlere tek başına girecekler bu kesin artık... 31 Mart. 2024 tarihinde yapılacak olan “Yerel Seçimler” tüm siyasi partilerin halkın nezdinde aldığı mesafenin tezahürü anlamı taşıyacağından; seçim sonucunun ve alınacak artı puanın “tam bir test” mahiyeti taşıdığını söyleyebilirim.

Siyasiler için her seçim önemlidir; siyasetçi, temsil ettiği siyasi oluşumun büyüyüp gelişmesi için, bulunduğu konumdan biraz daha ileri bir safhaya gelebilmesi için her seçimi önemsemek zorundadır. Bir siyesi parti, “her seçime kazanmak için girmiyorsa” o siyasi partinin ve o siyasi oluşumun uzun vadede sürekli olması zordur.

Her seçime kazanmak için girmeyen bir siyasi partinin veya bir siyasi oluşumun kalıcı olması ve kalıcı bir iz bırakması mümkün değildir. O yüzden bir siyasi irade “bu mahalli bir seçim önemli değil diyemez.!” Niçin önemli diyorum: “Geçmişe bakarsanız bugün uzun süreli iktidarda kalanların; ana kaynağının “hep yerel seçimler olduğunu görmüşüzdür.” Çok gerilere gitmeye gerek yok…!

Ak Parti yerel seçimler sonrası doğmamış mıdır.!

Şu anda Cumhurbaşkanımız olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yıldızı ne zaman parlamıştır…!

Tabii ki İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’nı kazandıktan sonra parlamıştır. Güneş İstanbul’da doğmuş ülke geneline buradan yayılmıştır…!

O yüzden 31. Mart. 2024 Yerel Seçimleri “bir çıkışın veya bir çöküşün başlangıcı” mahiyeti taşımaktadır. Bu seçimlerin bazı siyasi partilerin ve bazı siyasi oluşumların “var olma veya yok olma mücadelesi” dememin altında yatan bu gibi gerçeklerdir: “Ya var olacak zirve yapacaktır; ya da yok olacak, çöküşün başlangıcı olacaktır. Böylece tarihin derinliklerine gömüleceklerdir.

Bu yerel seçimlerin “Ya bir çıkışın, ya da bir çöküşün başlangıcı olacaktır” tezimin arkasında sütun darlığı yüzünden zikredemediğim birçok gerçekler yatmaktadır.

Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Düzce’de yaptığı toplantıda Düzce Belediye Başkan Adayının Mehmet KELEŞ, Akçakoca Belediye Başkan Adayının da Av. Behçet Alkan LOKUM olduğunu açıklamıştı. Ak Parti’nin Düzce Belediye Başkan Adayı da değişmeyecek. 65. Hükümetin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’de Düzce Belediye Başkan adayı olarak ikinci dönem için seçime girecektir. Bu adaylar değişmez.

“YÜZSÜZLER” DÜN VARDI BUGÜN DE VAR…!

 Bazı yüzsüzler  sözümona “tezgahtarlar”-mesnetsiz İzmir adaylığını körükleyerek Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’yü Düzce’den uzaklaştırmaya heveslenseler de bunların hepsi laf-ı güzaf…Ak Parti Düzce’de seçimi rahat kazanmak istiyorsa başka bir alternatif adayı var mı…!

Ortalığı bulandırarak, orada burada fotoğraf vererek, algıyla -salgıyla tehditle -şantajla, “aga-cım” ayaklarıyla, napolyon naralarıyla da seçim kazanma dönemi bitmiştir. Vatandaş her şeyi biliyor artık, eskisi gibi değil hayat…! İstediğini yüceltiyor, istemediğini sandığa gömüyor. Oylamayı tek başına yapıyor; yalnızca kendi iradesiyle kendi gönlünü hiçbir baskı olmadan tek başına sandığa yansıtıyor. Seçimi “sessiz çoğunluk” kazanacak…Halkın iradesi galip gelecek…! Yüzsüzler her dönem olduğu gibi tezgah peşinde koşsa da Memleket kazanacak, millet kazanacak, Düzce kazanacak, Türkiye kazanacak...!

Ak Parti’de Gölyaka Belediye başkan adayı da değişmez: Yakup Demircan Gölyaka Belediye Başkan adayı olarak seçime girecektir. Boğaziçi ve Beyköy Beldelerinde de eski başkanlarla seçime girilecektir.

Şu tespitimle kapatayım Düzce merkez konusunu: “Düzce merkez bu dönem çok heyecanlı ve hareketli bir seçime sahne olacak.” CHP’nin Düzce Belediye Başkan Adayının da eski bir siyasi tecrübe dehası, belediye başkan adaylığı biliniyor. Eski “Kızılay”cı; siyasette büyük deneyime sahip Rıdvan BİLGİN’in hep adı geçtiği için aday gösterilme ihtimali “yüksek.!” CHP’nin yeni genel başkanı Özgür Özel’in nasıl bir atraksiyon yapacağı bilinmiyor. Ön seçimle aday belirleme yöntemi olması halinde farklı bir isimle seçime gidebilir CHP…Milletvekili adaylığı konuşulan ancak Talih Özcan’ın ısrarla alanda uyguladığı bire-bir ilişkilerle alandan ve farklı çevrelerden aldığı oylarla seçim kazandığına şahit oldu Düzce…Milletvekili seçimlerinde aday gösterilmeyen ve o pozisyonda ağırbaşlı davranarak sessiz kalan Pekintaş Düzce Müdürü Faruk Darıyerli’nin adı da sıkça zikrediliyor. Darıyerli’nin adaylık konusundaki kanaatinin de ne yönde olduğunu bilmiyorum. Faruk Darıyerli, ANAP döneminde Belediye Meclis üyeliği yapmış sanayicilerle iyi ilişkisi bilinen tecrübeye ve çevreye sahip bir isim...CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan’ın da ildeki etkisini gelecek günlerde daha yakından takip edeceğiz. Belediye Başkan adaylığı için Rıdvan Bilgin uzun zamandır ofis de tutarak siyasi ve sosyal çevreye yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Belediye Başkan Adaylığı için Rıdvan Bilgin’in önde olduğunu söylememiz yanlış olmaz.! Ancak “aday isim” olarak partiden “kesin” liste açıklanmadan “kesin” ismi zikretmenin şimdilik doğru olmadığını düşünüyorum. Şuna eminim CHP’nin Düzce Belediye Başkan adayı Rıdvan Bilgin veya Faruk Darıyerli’den biri olacaktır. Başka bir isim “sürprizin sürprizi olur…!”

Deneyimli siyasetçi Rıdvan BİLGİN’in sürekli alanda yer alanda olması “kendine güven” anlamı taşıdığı için biraz daha önde göründüğünü söyleyebilirim. CHP’nin Düzce Belediye Başkan Adayı gibi duruyor Rıdvan BİLGİN…!

  Daha Selahattin AYDIN’dan bahsetmedim. Sakarya Büyük Şehir Belediye Başkan Yardımcılığı’nda Sakarya’da marka bir isim…Sporun içinde halkın arasında sevilip sayılan bir isim. Sakaryaspor’u bataklıktan çekip düze çıkaran bir isim. Muhasebesi sağlamdır, O’na kimse kül yutturamaz inanmadığı hiçbir bir işi yaptıramaz. Bir çok parti ve ittifak düşüncesi içinde olanların peşinde koştuğunu söylemem yeterlidir sanıyorum.

Düzce merkeze girmeyeceğim dedim yine uzattım. Akçakoca’ya sahile dönelim…   

AKÇAKOCA CHP’DE BAŞKAN ADAYI “FİKRET ALBAYRAK”TIR…!

CHP için Akçakoca’nın ayrı bir özelliği var. Düzce ilinde CHP oylarının en yoğun olduğu ilçelerin başında geliyor Akçakoca.! CHP Düzce Milletvekili Talih ÖZCAN’ın da gireceği bu ilk seçimde genel merkezde ses getirebilmesi ve etkinliğini sürdürebilmesi için; üstelik yeni genel Başkan Özgür Özel’in de dikkatini çekmesi için Akçakoca’ya farklı bir özen gösterdiğini biliyorum. Milletvekili Özcan’ın bu yüzden Düzce’nin en büyük ilçesi Akçakoca’yı almak için ciddi efor sarf edeceği biliniyor. Düzce Barosu önceki dönem başkanı Av. Azade AY aday adayı olur diye beklediğim isimlerin başında geliyordu. Ancak belediye başkanlığını düşünmedi ki aday adayı olmadı. İlçe Başkanı Tuğrul ABANOZ’un talip olacağı da duyulmuştu ancak henüz O’nun da bir sesi duyulmadı. Daha önce aday olduğu ilçe başkanlığını 4 oy farkla kaybeden daha sonraki seçimlere de girmeyen ilçede herkesimin sıcak baktığı isimlerden biri olan Ahmet KAYA da “aday adayı olur” diye beklediğim isimlerden biriydi. Ancak son edindiğim bilgiler, KAYA’nın Fikret ALBAYRAK’ın belediye başkanı olması için çaba sarfedenlerin başında yer aldığını gözlemliyorum…Kaya, şu anda Fikret Albayrak’ın yanında ve çok yakınında görünüyor. Demek ki Ahmet KayaFikret Albayrak’a açık destek veriyor.

Ben şahsen, Fikret ALBAYRAK’ın CHP’nin Akçakoca Belediye Başkan Adayı olarak gösterileceğini sanıyorum. Alandan edindiğim intiba bu merkezde…!  

AK PARTİ’DE “CÜNEYT YEMENİCİ” RÜZGARI ESİYOR …!

 Ak Parti’nin Akçakoca Belediye Başkan Adayı da henüz belli değil. İl Merkezinden alınan bilgilere göre Akçakoca Belediye Başkanlığı için müracaatta bulunan isimleri sizlerle paylaşayım: Osman Cumur, Özkan Öztürk, Sefa Çakır, Esvet Sarıoğlu, Sevda Kal, Ali Uzun…!

Akçakoca TSO Başkanı Mehmet Pazvant, eski milletvekili Osman Çakır başta olmak üzere, eski ilçe başkanlarından Dergah Akça, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı, Kültür İşleri Müdürü Burçin Sarıcan’ın da aday adayı olacağı duyulmuş olmasına rağmen hiçbirinden bir hamle gelmedi…Hamleden kastım “aday adayı müracatında bulunmadılar…!”

Ak Parti aday adayları arasında en fazla konuşulan ismin, kim ne derse desin önceki dönem Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt YEMENİCİ olduğunu söyleyebilirim. Ak Parti cenahlarında Yemenici’nin açık ara önde olduğu görülüyor konuşuluyor. Diyebilirsiniz ki “Yemenici adaylık başvurusunda bulunmadı nasıl ön planda diyorsunuz” diyebilirsiniz…!

Ak Parti’yi bugün tanımadık. Yılların partisi.Gelenekler söz konusu anketler görüşler, illerdeki “AKİL İNSANLAR…!” Ak Parti hiçbir seçimi bugüne kadar “es geçmedi, bu seçimi de es geçmeyecektir…! Hiç adaylık başvurusunda bulunmayanı da alır aday yapar Ak Parti. Yeter ki seçim kazandıracak aday olsun…Örnekleri yok değil…! O yüzden anketler ve İllerde ve Ankara’da yapılan anketler de devam ediyor. Benim edindiğim kaynaklara göre Ak Parti’nin Akçakoca Belediye Başkan adayının büyük ihtimalle önceki dönem belediye başkanı Cüneyt YEMENİCİ olarak açıklanacağı yönünde…Benim tespitim bu…Yemenici, son seçimi Yanmaz’a karşı kaybetmiş olsa da “bir dönemlik belediye başkanlığı tecrübesi” gelecek dönem için iyi bir tecrübe ve deneyim olarak Akçakoca’nın geleceği için artı bir gelişim getireceğinin Ak Parti cenahlarında konuşulur olması beni bu yönde düşünmeye itiyor…Bugün itibariyle Cüneyt Yemenici, “daha büyük bir tecrübenin as elemanı konumunda” duruyor. Başkanlık yaptığı dönemi “şaibesiz” atlattı Yemenici…Dün “çok genç” diyenler bugün “çok tecrübeli, Akçakoca’ya değer katar, bir dönem daha belediye başkanı olmalı” demeye başladılar. “Yemenici”  soyadı ve ailesi de Akçakoca’da sayılı ve saygın bir isim olarak referans kabul ediliyor. Bu tespitlerimi Ak Parti’de adı sıkça zikredildiği için yazma ihtiyacı hissediyorum. Ak Parti cenahından görünen bu tabloyu paylaşmış olayım.

Benim kanaatim Ak Parti’nin Akçakoca’da belediye başkan adayı olarak Cüneyt Yemenici’nin aday gösterileceği yönündedir.

“AKÇAKOCA’YA HİZMET EDEN” UNUTULMUYOR

Akçakoca’da gideni arama huyu yaygındır. Bugün kulakları çınlasın Nazmi Çiloğlu için bir söz söyleyen var mı ? Bina yapan ve bütçeye para bırakıp giden başkan olarak anılır hep. Erol Solak’da halkla diyaloğu ve festivallerle anılması;  rahmetli Hüseyin Yanmaz’da hep iyilikleriyle ve başarılarıyla, hizmetleriyle anılır, sayılır sevilir…Fikret Albayrak’ı da değerli kılan icraatları unutulmuyor. Ahmet Özbakır’da sevilip sayılıyor unutulmuyor. Yukarıda a.adayı olan isimlerin de kendilerine göre artıları olabilir. İllaki kendilerine göre özellikleri vardır. Saygı duyuyorum. Ben alandan aldığım intibaları sizlerle paylaşmış oldum.   

BU YEREL SEÇİM “YENİ BİR BAKIŞ AÇISI GETİRECEK…!”

 Her siyasi parti bu seçimde (31. Mart. 2024 Mahalli İdareler seçiminde) bir kez daha “aynaya bakma” fırsatı bulacak. Bu seçim aynı zamanda “İttifakların” da kendilerini sıygaya çekeceği bir seçim olarak tarihe geçecektir buna emin olun…!Tabii ki bu tespitim ülke genelini de kapsıyor.

Ama biz öncelikle yaşadığımız kentin, ilimiz Düzce’nin; ilçelerimizin ve beldelerimizin seçimde alacağı sonucun gelecek bir beş (5) yılın mimarlarını tespit etme sınavı mahiyeti taşıdığını da  unutmayalım...!  

31. MART 2024 YEREL SEÇİMLERİ “ÇETİN GEÇECEK…!”

Genel seçimlerde alınan sonuçların “test edileceği” bir seçim mahiyeti de taşıyan yerel seçimler;  genel seçimlerin bugüne kadar partilerin halk nezdinde gördüğü itibarı ve halkın teveccühünün de testi anlamını taşıyor.

Kim ne derse desin; Akçakoca’da seçim kazanmak çok kolay olmayacak. Birbirine yakın sonuçların ortaya çıkma ihtimali yüksek.Birtakım “gizli ittifakların” seçimin kaderini etkileyeceğini söyleyebilirim….!”

Yerel demokrasinin gelişmesinde yerel yönetimlerin seçimi büyük önem taşımaktadır. Kim ne derse desin 31. Mart. 2024 günü yapılacak yerel seçim “ÇETİN BİR SEÇİM” olacak.

O yüzden bu seçim “ya birilerinin ÇIKIŞI ya da ÇÖKÜŞÜ olacak…!”


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar