Vergi Affı, SGK Affı, Çek Affı ve Ehliyet Affı Geliyor!

Ankara kulisleri vergi affi ve ehliyet affi geliyor iddiası ile çalkalanıyor. Hükümet, asgari ücret artışı, memur ve emeklilere yapılan zamlardan sonra gözleri "Vergi ve ehliyet affi" konusuna çevirdi. Peki, vergi affi var mi, ehliyet affi gelecek mi? İşte merak edilen tüm detaylar.

 Vergi Affı, SGK Affı, Çek Affı ve Ehliyet Affı Geliyor!
15.01.2023 - 01:56
Güncelleme 15.01.2023 - 01:57
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00


"2023'te vergi affi var mı? Vergi affi ne zaman gelir?" soruları milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alırken Ankara kulislerinde dikkat çeken bir iddia gündeme geldi. Hükümetin SGK ve vergi borçlarında af ve yapılandırma için hazırlık içinde olduğu öğrenildi. Öte yandan çek ve ehliyet düzenlemelerinin de hükümetin gündeminde olduğu belirtildi.
En son kapsamlı vergi affi; 2020 beyanlarını da kapsayacak şekilde 9 Haziran 2021'de yayınlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı kanunla yapılmıştı. Beklentiler, bir önceki aftan da kapsamlı bir af olması yönünde! Çalışmanın seçim öncesi dönemde, yani Şubat ya da Mart aylarında çıkarılmasının planlandığı iddia edildi. Nihai karan ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoganin vereceği öğrenildi.
Hükümetin, 2022'de varlık barışı da dahil icra borçlarına gelen aflar sonrasında, vergi ve SGK borcu için kapsamlı bir af ve yapılandırmasını içeren torba yasa hazırlığında olduğu öğrenildi. Ankara kulislerinde konuşulmaya başlanan konuya ilişkin detaylar da gelmeye başladı.

Vergi Affi Neleri Kapsayacak?

Vergi davalarını, incelenmesi tamamlanmış ancak işleme koyulmamış inceleme dosyalarını, stok ve ortaklar cari hesabı konularını kapsayacak bir düzenleme olabileceği belirtiliyor. Vergisini ve SGK prim borçlarını zamanında ödeyenlerin de mağdur olmaması için avantaj sağlanabileceği iddia ediliyor.
Vergi Affi Nedir, Kimleri Kapsayacak?
Vergi affi, hükümetin vergi borçlarının bir kısmını veya tamamını ödememe gereği olmadan iptal etme kararı alması anlamına gelir. Bu tür bir düzenleme, genellikle vergi borçlarının ödenmemiş olduğu durumlarda yapılır ve vergi borçlarının ödemesini güçleştiren nedenlerin ortadan kaldırılması amacına yönelik olabilir.
Veri affı özel olarak vergi davalarını, incelenmesi tamamlanmış ancak işleme koyulmamış inceleme dosyalarını, stok ve ortaklar cari hesabı konularını kapsayabilir. Ancak bunun dışında bir çok konuda kapsayabilir.
Ayrıca, vergisini ve SGK prim borçlarını zamanında ödeyenlerin de mağdur olmaması için bir düzenleme yapılabilir. Örneğin bu kişiler için ek bir indirim veya teşvik sağlanabilir.
Ancak unutmayın ki, vergi affı için yapılan düzenlemeler ülkenin vergi sistemi ve ekonomik durumu gibi birçok faktöre dayanır ve genellikle uzun bir değerlendirme ve planlama sürecini gerektirir. Bu nedenle, vergi affının ne şekilde uygulanacağı ve hangi borçların kapsayacağı hakkında detaylar yavaş yavaş ortaya çıkacak.

SGK ve Çek Affi Torba Yasaya Girecek Mi?
2022 Güncel SGK Teşviklerinizi, eksiksiz bir biçimde hesaplayalım.
Torba yasada çek mağdurları için de bir çalışma yapıldığı kaydedildi. Öte yandan ehliyetine el konulan kişiler için bir düzenleme yapılması bekleniyor. Gözleri üzerine çeken bu vergi affi ve ehliyet affı hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan bir açıklama bekleniyor. Vergi affi ve ehliyet affının gelecek olması ise milyonlarca kişinin sırtındaki yükü hafifletecek gibi duruyor. Sizler vergi affi ve ehliyet affi hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayınız!

SGK Affı Nedir, Kimleri Kapsayacak?
SGK prim borçlarından doğan af ve yapılandırma düzenlemesi, SGK prim borçlarının vadeli olarak ödenmesine olanak sağlamak amacıyla yapılmış olabilir. Söylediğiniz gibi, bu düzenleme kapsamında, borçlu kişilerin borçları en az 6, en fazla 18 ay vadeye bölünebilir ve vade farkı da alınabilir. Ancak, eğer borçlu kişi taksit ödemelerini iki aydan fazla aksatırsa yapılandırma hakkını kaybedecek ve eski borçları yürürlüğe girecektir.
Ayrıca, SGK prim borcu yüzünden davalık olan kişiler torba yasanın bu maddeleri kapsamına girmeyecekler. Bu kişilerin dava sonucuna göre gerekli işlemler yapılacak. Eğer dava sonucu kişinin lehine çıkarsa herhangi bir sorun yaşanmayacak, ancak aleyhinde olması halinde torba yasanın hiçbir maddesinden yararlanamayacaklar. Bu nedenle, yasadan faydalanmak isteyen kişiler dava dilekçelerini çekmelidir.

Ehliyet Affi Nedir, Kimleri Kapsayacak?

100 ceza puanına ulaşmak, mevcut trafik yasasına göre sürücülerin bir yıl içerisinde alacağı ceza puanlarının toplamına bakılarak karar verilir ve bu sebeple sürücülerin ehliyetleri geçici olarak iptal edilir. Ölüme sebebiyet veren kazaya karışmak ise ciddi bir suç olduğu için ehliyetin iptali süresi daha uzun olabilir.
Trafikte ve sağlık açısından büyük bir tehlike oluşturduğu için ehliyetin iptali için kullanılabilir bir sebep. Stajyer sürücü olarak kural ihlali yapmak ise genellikle sürücünün eğitim döneminde yapılan yanılgılar olarak değerlendirilir ve ceza puanlarına eklenir.
Ehliyetin geçerlilik süresi dolmuşsa ehliyetin yenilenmesi gerekir. Sağlık durumunun bozulması, sürücünün sağlık durumunun araba kullanmaya uygun olmadığını gösterir, bu nedenle ehliyet iptali yapılabilir.
Hız sınırının aşılması, trafikte güvenliği tehlikeye atabilecek bir davranış olduğu için ehliyet iptali yapılabilir. Alkollü araç kullanmak da ciddi bir suç olduğu için ehliyet iptali yapılabilir.


Editör: Ç. Resuloğlu
Haber İhbar