“Dinle ki Anlarsın"

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü’nün düzenlediği “Mevlana’nın Evrensel Çağrısı: Dinle ki Anlarsın” başlıklı Panelde Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

“Dinle ki Anlarsın"
23.12.2022 - 21:05
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda düzenlenen panele; 26.
Dönem Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sabahattin Çağın, Ege Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Şerife Yalçınkaya, Doç. Dr. İlyas Yazar, Doç. Dr. Atıf Akgün, Sakarya Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Orhan Kaplan, TOBB ETÜ Dr. Öğr. Üyesi İsa Kerem Bayırlı, Düzce Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Ertuğrul, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recai Özcan, Prof. Dr. Metin Akkuş, Prof. Dr. Mehmet Emin Uludağ, Müzik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Haluk Yücel, davetli misafirler, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım sağladı.

Panel öncesinde Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’e sürpriz yaparak, akademik camiaya yaptığı 30 yılı aşkın katkılarından dolayı kendi adına hazırlanan kitap Genç’e takdim edildi. 26. Dönem Milletvekili ve Akademisyen Prof. Dr. Mustafa İsen’in takdim ettiği kitapta; Prof. Dr. Genç’in yetiştirdiği öğrencilerinden, birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarına kadar bir şekilde hayatına dokunduğu kişilerin duygu ve düşüncelerine yer veriliyor. Panelin açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recai Özcan ve Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerife Yalçınkaya, kendileri için önemli bir gün olduğunu vurgulayarak, Prof. Dr. İlhan Genç’e bu güne kadar yaptığı başarılı çalışmaları için teşekkür etti. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç’in adına hazırlanan kitabı hediye etmek için kürsüye davet edilen 26. Dönem Milletvekili, Bürokrat ve Akademisyen Prof. Dr. Mustafa İsen, Prof. Dr. İlhan Genç’in akademik eğitimini bir dağın zirvesine tırmanan dağcılara

benzeterek, Prof. Dr. Genç’in hiç kimseyi kırmadan, etrafındakilere de yardımcı olarak çok zorlu bir tırmanış gerçekleştirdiğini ifade etti. Prof. Dr. Genç’e akademik camiaya yaptığı katkıları için teşekkür eden Prof. Dr. İsen, bundan sonraki çalışmaları için de başarı dileklerinde bulundu. “Yaşadıklarım bana rüyada mıyım diye sorgulatıyor.” diyen Prof. Dr. İlhan Genç, kendisi adına yazılan kitapta emeği geçenlere ve ülkemizin çeşitli şehirlerinden gelerek kendisini duygulandıran herkese teşekkür etti. “Anlamak İçin Önce Dinlemek Lazım” Gerçekleştirilen açılış konuşmaları ve sürpriz hediye takdiminin ardından moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerife Yalçınkaya’nın yaptığı panel oturumuna geçildi. “Mevlana’nın Evrensel Çağrısı: Dinle ki Anlarsın” başlıklı sunumunda bilgi ve deneyimlerini paylaşan Prof. Dr. İlhan Genç, Mevlana’nın genelde anlam üzerinde durduğunu ifade etti. Hz. Mevlana’nın Dinle beyitini 50’li yaşlarında yazdığını söyleyen Prof. Dr. Genç, anlama büyük bir önem veren Mevlana’nın anlamak için dinlemeyi de bilmek gerektiğini söylediğini vurguladı.


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Haber İhbar