DEPREM NEDENİYLE VERGİ BEYANNAME BİLDİRİM VE ÖDEME SÜRELERİN ERTELENMESİ HK.BASIN AÇIKLAMASI

Başkan Yardımcısı Adem BİLGİN tarafından yapılan Basın açıklaması

DEPREM NEDENİYLE VERGİ BEYANNAME BİLDİRİM VE ÖDEME SÜRELERİN ERTELENMESİ HK.BASIN AÇIKLAMASI
1.12.2022 - 14:14
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

23 Kasım 2022 Çarşamba sabahı saat 04:08’ de yaşanan ve çevre illerden de hissedilen 5,9  büyüklüğündeki deprem dolayısıyla ertelenen ve ertelenmeyen beyan ve bildirim yükümlülükler ile ilgili olarak yaşanan tereddütleri gidermek amacıyla basın açıklamasına ihtiyaç duyulmuştur. Depremde  her ne kadar hasar az olsa da bıraktığı manevi yıkım had safhada olmuştur.  Tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, bir daha böylesi felaketlerin yaşanmamasını diliyoruz.

 

Yaşadığımız bu deprem sonucunda mali müşavirlik ofislerimizde çalışma ortamlarında ve ayrıca müşterilerin işyerlerinde bir takım hasarlar söz konusu olmuştur. Birçok meslek mensubumuz ile vergi mükellefleri yükümlülüklerini yerine getiremeyecek duruma geldiğinden  deprem sabahının ilk mesai saatlerinde derhal Genel Başkanımız Sn. Emre KARTALOĞLU ve Genel Sekreterimiz Sn. Yahya ARIKAN, Düzce Defterdarlığı ile istişarelerimiz koordineli bir  şekilde   deprem afeti nedeniyle beyan ve bildirimlerin sağlıklı bir biçimde hazırlanmasını temin adına mükellefler ve meslek mensupları için için mücbir sebep ilan edilmesi için yönünde gerekli çalışmalarımızı  ve başvurularımızın yapılması sağlanmıştır.

 

Birlik Genel Başkanımız Sn. Emre KARTALOĞLU’ nun Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ile yakın temasları sonucunda aynı gün içerisinde  beyan ve bildirim sürelerinin aşağıda belirttiğimiz şekilde uzatılması sağlanmıştır.

 

Maliye Bakanlığınca; Düzce ilindeki mükellefler tarafından 28 Kasım 2022 günü sonuna kadar verilmesi gereken Katma Değer Vergisi,  Damga Vergisi ve Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 26 Aralık 2022 Pazartesi günü sonuna,  Turizm Payı Beyannamelerinin Verilme ve Ödeme 2 Süresi Ocak 2023 Pazartesi günü sonuna,  2022/Ekim dönemine ilişkin “Form Ba-Bs” bildirimlerinin verilme süresi 2 Ocak 2023 Pazartesi günü sonuna, Elektronik Defterlerin Oluşturulma ve İmzalanma Süresi ile Elektronik Defter Beratlarının Yüklenme Süresinin  elektronik defter uygulamasına dahil olanlar tarafından, 30 Kasım 2022 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken, aylık tercihte bulunan mükellefler için 2022/Ağustos ile üç aylık tercihte bulunan mükelleflerin 2022/Temmuz-Ağustos-Eylül dönemleri e-Defterlerinin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine  yüklenmesi  gereken  “Elektronik  Defter  Beratları”nın  yüklenme  süresi  2  Ocak  2023 Pazartesi günü sonuna kadar uzatılmıştır.

 

Sosyal Güvenlik Kurumunca,  işyeri  dosyası  Düzce  ilinde  bulunan 5510  sayılı  Kanunun  4  üncü  maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştıran işyeri işverenlerimizce  2022 yılı Ekim ayı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin/Aylık  Prim ve Hizmet Belgesinin  26.12.2022 Pazartesi günü saat 23:59'a kadar,  Ayrıca,  işyeri dosyası Düzce ilinde bulunan 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştıran işyeri işverenlerimizce 2022 yılı Ekim ayı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin/Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin verilmesinden kaynaklanan tahakkuklarının son ödeme süresi de 30.12.2022 tarihine kadar uzatılmıştır.

                                                                    

ERTELEME OLMAYAN VERGİ ÖDEMELERİ: 7256 ve 7326 Sayılı Kanun ile yapılandırılan vergi taksit ödemelerinde her hangi bir erteleme olmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

Yönetim Kurulu adına

Başkan Birol AKSU


Editör: N. Albayrakoğlu
Haber İhbar