İLK ARA TATİL BAŞLIYOR

İLK ARA TATİL BAŞLIYOR
11.11.2022 - 09:48
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Okullar yarından itibaren 9 günlük tatile giriyor. Bilgisayar ve telefon başında geçirilen tatilin öğrenciyi dinlendirmekten çok yoracağına dikkat çeken uzmanlar, “Verimli tatil için iyi bir programlama yapıp eğlencenin yanı sıra derslere de zaman ayırılmalı” diyor.

İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci ve 1.2 milyon öğretmen yarından itibaren 2022-2023 eğitim öğretim yılının ilk ara tatiline giriyorlar. Okullar açılalı 2 ay oldu ve öğrenciler derslere yeni yeni adapte olurken 9 günlük bir mola verecekler. Tatilden döndükten 2 ay sonra da iki haftalık sömestr tatiline çıkacaklar. Öğrencilerin büyük çoğunluğu, bu süreçte kitap ve defterin kapağını hiç açmadığından tatil sonrası okula uyumda sorun yaşayabiliyor. Bunun olmaması için öğrencinin eğlenmesi, dinlenmesi kadar derslerden de uzaklaşmaması çok önemli. Peki tatilin verimli geçmesi için nasıl bir program yapmalı? Bu konuda Kültür Koleji-Kültür2000 Koleji Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu’ndan görüş aldık.

Zihinsel dinlenme şart

Tatilin öğrenciler için bir soluk alma fırsatı olduğunu kaydeden Kutoğlu, ara tatili verimli ve güzel geçirmek için öğrencilerin kendilerine mutlaka program hazırlamaları gerektiğine, bu programda dinlenmeye, eğlenmeye ağırlık verildiği gibi bazı derslerin telafisi ya da kendini eksik bulduğu konuların tekrarı için de zaman ayırılması gerektiğine dikkat çekiyor.

“Tatili kitap ve defterleri bir köşeye atarak ve okulların açılış gününe kadar bütün gün televizyon seyredip geceleri geç saatlerde yatarak ya da odasına kapanıp bilgisayar başında saatlerini harcayarak değerlendirme anlayışı öğrenciyi dinlenmekten çok yorar” diyen Kutoğlu, “Zihinsel olarak dinlenmeleri çok önemli. En iyi zihinsel dinlenme bedenle birlikte yapılan aktivitelerle gerçekleşiyor” ifadelerini kullanıyor.


Editör: N. Albayrakoğlu
Haber İhbar