TOKİ projesine başvuranlar dikkat!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 25 Ekim'de temeli atılacak 5 bin konutun hangi illerde olacağını açıkladı.

 TOKİ projesine başvuranlar dikkat!
29.09.2022 - 12:03
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde çalışmalar hızlandı. TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek.

Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek.

Yeni sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1991 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek.

81 ili ve tüm ilçeleri kapsayacak projenin başvuruları 14 Ekim 2022 tarihinde başlayacak ve ekim sonuna kadar sürecek.

İŞTE İNŞAATLARIN BAŞLAYACAĞI 17 İL!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TV100 kanalında, "İlk Evim İlk İş Yerim" projesinde merak edilenleri ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kurum, 25 Ekim`de temeli atılacak 5 bin konutun adresini de verdi. İşte Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin ilk etabında temellerin atılacağı o iller...
Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir,  Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak,
Bakan Kurum, projeyi oluştururken illerden gelen talepleri dikkate aldıklarını da anlattı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal konut projesinde, arsa sayısının 1 milyona çıkarılacağını ve arsaların altyapılarının yapılarak teslim edileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk ve Kanal D ortak yayınında gündeme dair gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gençlerin TOKİ'ye başvuru sayısının 1 milyon 750 bine ulaştığını söyleyen Erdoğan, arsa sayısı ile ilgi müjde verdi:

"Arsa sayısını 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Bu kadar talebi öngörmüyorduk. Arsaların altyapısını yaparak verelim diyoruz. Arsamı alır evimi yaparım diyenlere yönelik rakamı 1 milyona belki daha fazla çıkararak vatandaşımıza böyle bir imkan tanımak istiyoruz."

"1 MİLYON ARSA, FAZLA OLABİLİR AMA AZ OLMAYACAK"

Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın ekiplerle, araştırmaları ve planlamayı yapacağını söyleyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Ondan sonra hangi ilde ne kadar arsa, biz taktim edeceğiz. Bu adımı kura çekiminden önceye yetiştireceğiz. Dün akşam Murat Bey'e talimatı verdim. Arsa alacak olanlar, hemen buraya yönelsinler. Onların arsalarını da bu kuraya tabi tutalım. 1 milyon arsa, fazla olabilir ama az olmayacak."

"Projelerimizde ilk kazmayı 25 Ekim'de vuruyoruz" diyen Erdoğan, "Derdimiz, Türkiye'nin dört bir yanında nerelerde konut yapımına başlayacaksak, hepsine aynı anda temelleri atıp, bu işi başlatalım istiyoruz. En kısa zamanda kura tarihlerini açıklayarak bu adımları da açıklayacağız. Kuraya tabi tutmak suretiyle istiyoruz ki, vatandaşlarımıza bu sayıyı artırarak imkan tanıyalım" diye konuştu.

KONUT KAMPANYASI İÇİN İLK GÖRÜŞME ‘BUGÜN’

Piyasada artan satılık konut fiyatları ve dolayısıyla yüksek kira bedellerine karşı yapılan hamlelerden biri olacak yeni bir konut kampanyası için sektör temsilcileri gündemlerini bugün masaya yatırıyor.

Orta gelirli vatandaşların konuta erişimini kolaylaştırması öngörülen kampanyada indirim oranı, düşük peşinat ve düşük faiz imkanları sağlanacak. Bu oranların hangi seviyede tutulacağı yapılacak görüşmeler sonucunda netleşecek. Emlak Konut GYO öncülüğünde, özel sektörün de dahil edildiği yeni kampanya çalışmaları ile İstanbul başta olmak üzere tüm Anadolu’da kampanyaya dahil edilebilecek markalı konutların verileri de sağlanmış olacak.

Piyasayı düzenlemeye yönelik adımlar, konut kira zam oranlarının yüzde 25 ile sınırlandırılması çalışmaları ardından başlatılırken; tarihin en büyük konut hareketi ile ikinci adım atılmış oldu. Dar gelirli vatandaşlar için açıklanan 250 bin konutluk sosyal konut projesine bu kapsamda başvurular devam ediyor. Şimdi de markalı konut üreticileri de Emlak Konut GYO öncülüğünde bu harekete katılıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum önceki gün yaptığı açıklamada kampanya çalışmalarında sona gelindiğini belirtirken, ekim ayında kampanyanın açıklanacağını ifade etmişti. Kampanya için Emlak Konut GYO ve sektör temsilcilerinin görüşmeleriyle kampanyanın şartlarının netleştirilmesi için bugün bir toplantı düzenlenecek. Toplantıya gayrimenkul sektörünün temsilci dernekleri katılacak. Kampanya ile dairelerin liste fiyatı üzerinden indirim yapılması, düşük peşinat uygulaması ve kredi faizlerini yüzde 1’in altına çekecek sistemler gündemde bulunuyor.

SOSYAL KONUTTA BAŞVURUNUZ İPTAL OLMASIN!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ projesi kapsamında sunulan 250 bin sosyal konuta yapılacak başvurular konusunda uyarılarını yineledi. Hane halkı adına, kişinin kendisi ve eşi adına yalnızca 1 başvuru yapılabileceği belirtilen açıklamada, birden fazla başvuru yapılması durumunda başvuruların her ikisinin de de geçersiz sayılacağı vurgulandı. Ailenin 18-30 yaş arası çocuklarının ise bireysel başvuruda bulunabileceği hatırlatıldı. Açıklamada ayrıca e-Devlet başvurularında verilen süre içerisinde başvuru bedelini yatırmayanların başvurusunun iptal edildiği, sürecin tekrar başlatılması gerektiği ifade edildi


Editör: Ç. Resuloğlu
Haber İhbar