ÇİĞ SÜT FİYATLARI ÇİFTÇİYİ ÖLDÜRÜR

ÇİĞ SÜT FİYATLARI ÇİFTÇİYİ ÖLDÜRÜR
22.09.2022 - 14:23
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Ulusal Süt Konseyi (USK), mayıs ayında 7.5 lira olarak açıkladığı çiğ süt fiyatını artırmadı ancak başta yem olmak üzere maliyetler artmaya devam etti. Muhalefet partilerinin sözcüleri, süt fiyatının artırılması gerektiğini belirtti. İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, konseyin çiğ süt maliyeti hesaplama kriterlerini, TÜİK'in enflasyon hesabına benzetti.

EN AZ 1 LİRA DESTEK

Öztürk, “Sütün litre maliyeti yaklaşık 8.30 liraya ulaştı. Buna rağmen maliyet 7.10 lira olarak gösterilip 7.5 lira fiyat belirleniyor. Bu durum süt üreticilerini mutsuz ediyor. Çiğ süt desteğinin en az 1 lira olması gerekir” dedi. Çiğ süt fiyatının en az 9 lira olması gerektiğini söyleyen DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Candan Karlıtekin, “Süt üreticisi ayakta kalma mücadelesinde. Süt hayvancılığında kaliteli kaba yem ve kaliteli kesif yem, süt verimini ve kalitesini artırıyor. Sütte sürdürülebilir üretim için 1 litre çiğ süt, 1.5 kilo yeme denk olmalı. 1 litre süt, 1.3 kilo yeme denk ise üretici ölür” diye konuştu.


Editör: M. Albayrakoğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar