MALİ TATİL VE RESMİ TATİL GÜNLERİ KADAR BEYAN SÜRECİ UZATILMALI

Mali tatilin ve resmi tatillerin olduğu beyan dönemleri, özel bir şekilde değerlendirilmeli, önlem alınmalı ve beyan süresi kadar bu zamanlara ilave edilmelidir.

MALİ TATİL VE RESMİ TATİL GÜNLERİ KADAR BEYAN SÜRECİ UZATILMALI
27.07.2022 - 18:56
Güncelleme 27.07.2022 - 18:57
Haber Merkezi

Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası yönetimi basın açıklaması yaptı. Beyan süreçleri ile ilgili yaşamakta oldukları sıkıntıları aktaracaklarını söyleyen yönetimin bildirgesi okundu. Bildirgeyi basına Oda Başkanı Birol Aksu okudu.
Aksu'nun basına sunduğu a
çıklamada; "Ekonominin kaydını tutan, analiz eden, toplumun her kesiminin ihtiyacı için bilgi, hizmet üreten, meslek ve meslektaş grubuyuz. Hiç bir fedakarlıktan kaçınmadan, gece gün düz demeden her zor durumda mesleki etik değerlere sahip çıkarak, kamuya bilgi üretiyoruz. Pandemi sürecinde kaybettiğimiz meslektaşlar da bu fedakarlıktan kaçınmayarak, hayatlarıyla bedel ödemişlerdir. Meslektaşlarımız, uzun zamandır aralıklarla da olsa, çalışmayan Gelir İdaresi'nin bilgi işlem sistemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Müşterilerimiz ise, bir an önce beyanlarının yapılıp, zamanında ödeme derdindeler. Meslektaşlarımız ise, çalışmayan bir sistemde ellerinden bir şey gelmeden çaresiz bir şekilde, kaygı ve endişe içerisinde işleri yetiştirme telaşındalar. Temmuz ayında, tam olarak uygulanamasa da 20 günlük mali tatilden sonra kalan 6 günde, bir aylık bütün beyanları yapmamızı beklemektedirler. T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, gereksiz bir yığın bilgiyi uhdesinde toplayarak, diğer taraftan bilişim altyapısını geliştirmek yerine, meslek mensubuna eziyet etmektedir. Meslek mensuplarını iş yapamaz hale getirmektedirler. Kamu görevi yapan bizeri yok saymaktadırlar. Kamunun ortak çıkarları için birlikte çalışmak zorunda olan meslek mensupları ve odaları yok sayılmamalıdır. Gelir İdaresi ile birlikte bilgi talep eden diğer kamu kurumlarının altyapıları buna paralel hale getirilip, geliştirilmelidir. T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın zamanında önlem almayarak meslek mensuplarına yaptığı bu haksızlığı kabul etmiyoruz. Bu çaresizliği şiddetle kınıyoruz. Mali tatilin ve resmi tatillerin olduğu beyan dönemleri, özel bir şekilde değerlendirilmeli, önlem alınmalı ve beyan süresi kadar bu zamanlara ilave edilmelidir. Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak, meslektaşlarımızın haklı taleplerinin karşılanmaması durumunda hak ve taleplerimizi, tepkilerimizi daha sesli ve artarak devam ettireceğimizi beyan eder saygılar sunarız."


Editör: M. Ünlü

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar