Kandilli’de 7/24 deprem ve tsunami nöbeti

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ekipleri, 10 yıldır 7-24 deprem ve tsunami ölçümü yapıyor.

 Kandilli’de 7/24 deprem ve tsunami nöbeti
25.07.2022 - 16:33
Güncelleme 25.07.2022 - 16:42
Haber Merkezi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi ekipleri, 2012 yılınden bugüne 7/24 deprem ve tsunami mesaisi yapıyor.

Ekipler Türkiye ve çevresindeki depremler, sonrasında meydana gelen tsunamileri takip ediyor. Depremin büyüklüğü 5,5’in üzerinde olduğunda, 7 dakika içerisinde AFAD’a erken uyarı gönderiyor.

“SADECE TÜRKİYE DEĞİL 13 ÜLKEYE UYARI MESAJI VERİYORUZ”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener gece gündüz çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

*Rasathane Osmanlı’dan Cumhuriyet’e gelen en önemli bilim merkezlerinden bir tanesi. Son on yılda 38 sekiz tsunami mesajı yayınladık. Bunlardan 5’i en üst seviyede. 7’si tsunami olabileceğine dair gözlem tavsiyesi, 26’sı ise tsunamiye beklenmediği yönünde bilgilendirme mesajıydı.

*Bu tsunami mesajlarını nasıl yayınlıyoruz? Öncelikle depremi çözüyoruz, lokasyonunu belirliyoruz kıyıdan 100 kilometre kadar içerideyse, 5,5 üzerindeki depremlerde bir tsunami uyarı mesajı yayınlıyoruz.

*Depremin büyüklüğüne ve lokasyonuna göre, bir karar matrisimiz var. Belirli bölgelere uyarı mesajı, belirli bölgelere gözlem mesajı veriliyor.

*Türkiye’de bir deprem olduktan sonra, büyüklüğü 5.5 üzerindeyse 7 dakika içinde tsunami uyarı mesajı veriyoruz.

*Bu uyarı mesajını ilk önce AFAD’a gönderiyoruz. Bize abone olan bölgedeki 13 farklı ülkeye de bu mesajı gönderiyoruz.

*Sadece Türkiye için değil, Ege, Akdeniz, Karadeniz ve bağlantı denizlerde tsunami uyarı mesajını veriyoruz.

*Bu arkadaşlarımızdan bir çoğu doktora sahibi. Onun dışında da proje kapsamında belirli sürelerde görev alan araştırmacılar var. Üssümüz 7/24 prensibiyle çalışıyor. Şu anda 8 uzman arkadaşımız kampüste konaklıyor.

*Herhangi bir depremde bir nöbetçi ve yardımcısı sürekli burada bulunuyor. Büyük bir deprem olduğunda, bu kampüste olan bütün arkadaşlarımız anında bu merkeze gelip, müdahale ediyor.

KANDİLLİ VE AFAD ARASINDA ‘KALDIR KONUŞ’ TELEFONU

Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Selda Altıncı Poyraz ise, “Bizim esas görev tanımımız 7 dakika içerisinde bir tsunami bilgi mesajı vermek. AFAD’la ‘kaldır konuş’ telefonumuz var. AFAD’a gerekli bilgiyi verildikten sonra, duyurular, halkın bilinçlendirilmesi, alınacak önlemler ve sorumluluk onlarda” ifadelerini kullandı.

.


Editör: M. Albayrakoğlu
Haber İhbar