Cezaevlerinde dilekçeler daha hızlı ulaşacak

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, hükümlü ve tutukluların idareyle ilgili şikayetlerini ya da resmi bir kuruma yazacağı dilekçelerin doğrudan makama iletilmesi için yeni bir sistem kurduklarını açıkladı.

Cezaevlerinde dilekçeler daha hızlı ulaşacak
14.07.2022 - 17:14
Haber Merkezi

TBMM İnsan Hakları Komisyonunda sunum yapan Yunus Alkaç sistemin yıl sonunda hayata geçirilmesinin planlandığını ifade etti. Alkaç, "Dilekçeler artık daha hızlı gidecek. Bir hükümlü veya tutuklu artık, idareyle ilgili bir şikayeti varsa o idarenin de dışında doğrudan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü olarak, yani bana dilekçe gönderebilecek. Bu önemli bir şey" ifadelerini kullandı.

"AYRI BİR DENETİM MEKANİZMASI OLUŞTURULACAK"

Dilekçelerin TBMM İnsan Hakları Komisyonuna da iletilebileceğini dile getiren Yunus Alkaç "Görüntülü görüşme, bizim Avrupa'da tabiri caizse havamızı attığımız bir konu. Yani bu görüntülü görüşmenin dışında kurumlarımıza, hükümlü ve tutuklulara çok şey katacak bir husus. Yılsonuna kadar bütün kurumlarımız da bu cihazlarımızı biz TELEKOM ile birlikte kurma planımız var. Adım adım hayata geçiriyoruz. Bu, kurumlarımızda da aslında belirli oranda ayrı bir denetim mekanizması oluşturacak" dedi.

Öte yandan, cezaevlerinde son dönemde elektrik faturalarının artması nedeniyle hükümlü ve tutuklulardan şikayet aldıklarını aktaran Alkaç "Buna ilişkin olarak biz Enerji Bakanlığı'na gerekli başvurumuzu yaptık. Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluyla gerekli teması sağladık. Şu an itibarıyla konu onların gündeminde" diye konuştu.


Editör: M. Albayrakoğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar