SAADET PARTİSİ'NDEN FINDIK FİYATI TALEBİ!

Saadet Partisi Düzce Teşkilatı, Temmuz ayı İl divanını Kaynaşlı Gırgın Yaylasında, tüm teşkilatın katlımı ile gerçekleştirdi. İl başkanı Tahir ÇENGEL, toplantı öncesi bir basın açıklaması yaparak, çiftçilerin dört gözle beklediği fındık alım fiyatlarının en az kilogram başına 120 TL olması gerektiğini belirtti. İşte Detaylar..

 SAADET PARTİSİ'NDEN FINDIK FİYATI TALEBİ!
31.07.2023 - 10:17
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

ÇENGEL’in açıklaması şu şekilde;
“Türkiye’nin ve dünyanın en önemli sanayi ve tarım ürünü olan fındığın hasat zamanı yaklaşıyor. Tüm çiftçilerimize şimdiden bereketli bir sezon diliyorum.

Ancak bugün hükümetimizin tarım ve fındık politikalarının çiftçimizi memnun etmesi asla mümkün değildir. Neden mi?
Birincisi ; Fındık borsasının başka ülkelerin ve tekelci zihniyetli bir kaç büyük firmanın elinde olması ve üreticinin fındığına fiyat biçmesi asla kabul edilebilir değildir. Çiftçinin ürettiği ürünün fiyatını kendi belirlemesi gerekmez mi?
Ziraat odalarımız kooperatiflerimiz fındığın fiyatını belirmesi gerekmez mi? Yoksa bu kuruluşlar neden var?
Ürünün fiyatını belirlemesi gereken üreticidir, Saadet Partisi olarak biz bunun arkasındayız ve üreticiden yanayız.

İkinci önemli husus ise; hadi üreticiye fındık fiyatını sormuyorsanız, en azından fındık fiyatlarının da sabit bir endeksi olmalıdır, her sene bir fiyat açıklamasını beklemeye gerek kalmadan, asgari ücret gibi veya döviz kuru gibi bir endeksi olmalı ve üretici de hesabını buna göre yapmalıdır. 

Bu yıl yapılan maliyet çalışmalarını incelediğimizde 1 kg fındık maliyetlerinin 80-90 liraya dayandığını görüyoruz. 
Bu sebepten 5 kişilik bir ailenin de asgari bir şekilde geçinebilmesi için SAADET PARTİSİ DÜZCE İL TEŞKİLATI OLARAK; bugün 1 Kg fındık en az 120 TL OLMALIDIR diyoruz ve hükümetimizden bu yönde bir açıklama beklyiyoruz.


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar