“VALİ-MÜDÜR-HALK DAYANIŞMASI” KAZANDI

KONAKLI KÖYÜ KADINLARI DÜZCE’DE BİR İLKİ BAŞARDI . DÜZCE’NİN “İLK KADIN TARIM KOOPERATİF” KONAKLI KÖYÜ'NDE (BAYRAMCI) KURULDU…

“VALİ-MÜDÜR-HALK DAYANIŞMASI” KAZANDI
8.02.2024 - 12:19
Haber Merkezi

Uzun zamandır alt yapı çalışmaları devam eden “faaliyet alanı tarıma dayalı olan ilk kadın kooperatifi” unvanına sahip ortakları sadece kadınlardan oluşan “SS Konaklı Köyü Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi”  kuruluş çalışmalarını tamamlayarak faaliyetlerine başladı. Kooperatif Başkanı Esra Esen başkanlığındaki kadın kooperatifi ortakları Vali Aslan tarafından valililkte ağırlandı.

(Vali Aslan, detayları en ince teferruatına kadar yakından takip etti. İl Müdürü Esra Uzun kooperatifin logosunu önce Vali Aslan'a takdim ederek gelişmeleri sonucu ve sevinci paylaştı. Gelişmeyi Konaklı K. muhtarı Ali Cemil Ayyıldız'da sevinçle karşıladı.(Düzce Valisi Selçuk Aslan Kooperatif faaliyetlerini başarıyla tamamlayan Konaklı Köyü Kadınlarını köye giderek kooperatif alanı olarak düşünülen mekanda tebrik etti.

Düzce Valisi Selçuk Aslan’ın başından sonuna kadar detaylarına kadar bizzat takip ettiği kooperatif çalışmaları; Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun’un Konaklı Köyü’ne giderek kadınlarla birebir yerinde görüşüp istişare ederek başlattıkları çalışmalar, kooperatif bilincinin de olgunlaştırmasıyla ortaya çıkan “Konaklı Köyü Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” örnek bir çalışmanın tezahürü olarak ortaya çıktı.

Konaklı Köyü Muhtarı Ali Cemil Ayyıldız’ın kadınların ufkunu ortaya koyma fırsatı ve yolu açmasıyla da kadınların kendilerine olan güvenini tezahürü sayesinde “13 Kadın Girişimci” bir kooperatif çatısı altında toplanarak başlattıkları çalışmalar kuruluş çalışmalarının tamamlanarak faaliyete geçmesiyle taçlanmış oldu.

İL TARIM MÜDÜRÜ ESRA UZUN VE KADINLAR "GÖNÜL BİRLİĞİ İÇİNDE" 

Düzce İl Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Esra Uzun, Düzce’de göreve başladığı günden bu yana hedef olarak seçtiği uygulamayı Konaklı Köyü kadınlarıyla ve yakın komşu köyü Develi Besni Köyü’nden kadın girişimcilerin de ortak bir noktada ortak hedefler uğruna eşlik etmesiyle gerçekleşen dayanışmanın bir sonucu olarak ortaya çıktı. İl Müdür Uzun, Konaklı Köyü’ne ilk lavanta ekerek tarımsal anlamda arazide verim elde eden bir girişimci olarak dikkat çeken Esra Esen’in de dayanışmada başrolü üstlenmesi başarıyı adeta körükledi. Sağlanan bu birlik, beraberlik ve dayanışma sonucu Düzce’de bir ilk olan “SS. Konaklı Köyü Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi”nin ortaya çıkmasıyla örnek bir çalışmanın fitili yakılmış oldu. Bu örnek çalışmanın birinci sınıf tarım arazilerine sahip olan Düzce’nin diğer köylerine de köy kadınları tarafından örnek kabul edilerek daha büyük başarıların doğmasına bir kapı açması bekleniyor.   


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar