İMAM İÇİN BİR ARAYA GELDİLER!

Orhangazi Mahallesi Halkı, İmam Gelen'in Görev Yerinin Değiştirilmesine Karşı Çıktı. Basın Açıklaması Yapan Mahalle Halkı, İmam Burhan Gelen için Kameralara Konuştu.

İMAM İÇİN BİR ARAYA GELDİLER!
25.08.2023 - 17:38
Güncelleme 25.08.2023 - 17:39
Haber Merkezi

Düzce'nin Orhangazi Mahallesi'nde uzun yıllardır görev yaparak dar gelirli ailelere ve üniversite öğrencilerine yönelik yardımlarla tanınan İmam Burhan Gelen'in görev yerinin değiştirilme isteği, mahalle sakinleri ve cami cemaatinin tepkisine neden oldu. Mahalle sakinleri, bugün Cuma Namazı sonrası yaptıkları basın açıklamasıyla İmam Gelen'in görev yerinin değişmemesi için desteklerini dile getirdi.

33 yıldır Konuralp Orhangazi Camisi'nde görev yapan İmam Burhan Gelen, dar gelirli ailelere ve üniversite öğrencilerine yönelik yaptığı sosyal yardımlar ve düzenlediği etkinliklerle Düzce'de geniş bir tanınırlığa sahipti.

İmam Gelen, bölgedeki esnaflardan ve mahalle ileri gelenlerinden topladığı gıda yardım kolilerini mahalle sakinleri ve üniversite öğrencileri ile paylaşarak önemli bir sosyal rol üstlendi. Aynı zamanda düzenlediği etkinliklerle de mahalledeki farklı yaş gruplarına hitap ederek birlikte güzel vakit geçirilmesine olanak sağladı.

Düzce Üniversitesi'nde okuyan yabancı uyruklu öğrencilere düzenlediği iftar programları ve diğer yardım çalışmaları ile de bilinen İmam Gelen'in görev yerinin Düzce İl Müftülüğü tarafından değiştirilme isteği, mahallede büyük bir rahatsızlığa yol açtı.

Düzce Orhangazi Mahallesi Merkez Camii ve Kur’an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Salim Özdemir, yaptığı basın açıklamasında, İmam Gelen'in üzerine atılan iftira sonucu görev yerinin değiştirildiğini öne sürerek, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a seslendi. Özdemir, İmam Gelen'in mahalledeki olumlu etkilerini vurgulayarak, yapılan değişikliğin haksız ve hukuksuz olduğunu ifade etti.

İmam Gelen'in sosyal yardım ve faaliyetlerine değinen Özdemir, caminin mahalle için önemli bir cazibe merkezi haline geldiğini ve İmam Gelen'in büyük çaba harcayarak camiyi canlı tuttuğunu belirtti.

Orhangazi Mahallesi halkı, İmam Gelen'in görev yerinin değiştirilmesine karşı duydukları destek ve protestolarını bugün Cuma Namazı sonrası yaptıkları açıklama ile dile getirdi. İmam Gelen'in hizmetlerinin ve olumlu etkilerinin sürmesini talep eden mahalle sakinleri, Diyanet İşleri Başkanı'ndan konuya müdahale etmesini bekliyor.Yapılan basın açıklaması şu şekildedir;

Değerli Basın Mensupları, Cami Cemaatimiz ve Mahalle Halkımız,
         Düzce Orhangazi Mahallesi Merkez Camimizde, Cami alanlarını hem bedenen hem de ruhen huzur bulabileceğimiz ilahi cazibe merkezine dönüştürme amacıyla yıllardır emek veren, büyük bir gayret ve özveri ile başarılı bir şekilde 33 yıl boyunca İmam Hatiplik görevini yürüten Burhan GELEN hocamızın ağzından bu güne kadar ne cami içerisinde ne dışında mahalle halkı ve cami cemaatimizden hiç birinin duymadığı asılsız, mesnetsiz akla ziyan iftira ve iddialarla Diyanet İşleri Başkanlığına şikayet edilmesi sonucu atılan iftira ve iddialarla ilgili Dernek Başkanı olarak benim, Muhtarımızın ve mahallemizde ikamet eden cami cemaatinin hiç birinin görüşlerine başvurulmayarak bir oldu bitti ile hocamıza yapılmaya çalışılan haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamalar hakkında bilgi vermek ve başta Sayın Cumhurbaşkanımız,  Diyanet İşleri başkanımız ve tüm yetkililere sesimizi duyurabilmek  üzere sizlerle bir araya geldik.
       Üniversite gençlerimizi kendi başlarına bırakmamalıyız; onları İslam ahlakıyla donatmazsak büyük bir eksiklik yaşarız diyen Diyanet İşleri Başkanı Sayın Ali Erbaş Hocamızın ifadelerinde yer bulan değerli çalışmaları aktif olarak uygulama gayreti içerisinde olan hocamızın yeri haksız ve hukuksuz bir şekilde değiştirilmeye çalışılmaktadır.
       2010 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen ve paydaşları arasında Düzce İl Müftülüğü, Düzce Üniversitesi, Düzce Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cami Derneğimizin olduğu; Türkiye genelindeki çalıştay’a Düzce adına; Üniversite gençliği, çalışan gençlik, esnaf grupları, çocuklar ve cami cemaatini kaynaştırmayı hedefleyen “Hayatın inşası için insanları Kur'an'la buluşturmak, anlamak ve yaşamak için okuyorum"  projesiyle katılan ve onaylanan projesiyle uyumlu olarak çalışan hocamıza yapılanlardan dolayı büyük bir şaşkınlık ve üzüntü içerisindeyiz.
        Hocamızın önderliğinde yaptığımız çalışmaları şöyle özetleyebiliriz;
        Hocamız halkımızın ve öğrencilerimizin kaynaşmalarını ve iyi ilişkiler geliştirmelerini sağlamak ve gençleri zararlı alışkanlıklardan korumak için, mahallemizin çocuklarıyla, gençleriyle ve üniversite öğrencileriyle birebir ilgilenerek, Sabah namazı buluşmaları, Ramazan iftar programları, Cami aile buluşmaları gibi çalışmalara öncülük ederek camiyi her daim diri tutmaktadır.
         Mahallemizin ve civarın esnafıyla sıcak ilişkiler kurarak onların hayır hizmetlerinde aktif rol olmasını sağlayarak muhtarlığımızın da desteğiyle yaklaşık beş yıldan bu yana çoğunluğu üniversite öğrencileri olmak üzere Ramazan ayı süresince 15 bin kişiye (günlük 500 kişilik) iftar yemeği verilmesi, Bir çok Cuma namazından sonra cemaate gözleme, pilav-ayran vb.  çeşitli ikramlarda bulunulması,
         İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin talebi üzerine hayırsever iş adamlarımızın sponsorluğunda iki yıldır Güzeldere Şelalesine piknik organizasyonu düzenlenmesi,
          Yabancı uyruklu öğrencilere destek olmak için haftanın belirli günlerinde hayırseverlerin desteği ile Camimizde ikramda bulunulması gibi çalışmalar basın açıklaması satırlarına sığdırılamayacak kadar çoktur.
         Hocamız Burhan GELEN Gününün ve zamanının önemli bir kısmını camide geçiren biridir,  ezan vakti camiye gelip namazı kaldırıp camiden çıkıp giden biri değildir, imamlığı sadece bir meslek olarak gören ve yapan devlet memuru mantığı ile çalışan biri hiç değildir. Hocamız sayesinde camimiz cazibe merkezine dönüşmüştür. 
        Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Diyanet İşleri Başkanımızdan Diyanet teşkilatının başı olarak olaya müdahale etmelerini ve Hocamıza yapılmaya çalışılan ve Diyanet teşkilatına olan güveni çok ciddi sarsan, vicdanları yaralayan, mahallemiz ve civarda büyük bir hayal kırıklığı, üzüntü ve ciddi bir öfke doğuran bu haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamanın durdurulmasını talep ediyoruz. 
        Kamuoyunu doğru bilgilendirme sorumluluğuyla hareket ederek ve Sivil toplumun gücünü bilerek, mahalle halkı ile birlikte yaşanan haksızlığın üzerine yasal zeminlerde gitmekte kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz.
                      Düzce Orhangazi Mahallesi Merkez Camii ve Kur’an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Faruk Kazancı
  Faruk Kazancı
  26.08.2023 12:14

  İlahiyat fakültesi dekanı diyanet işleri başkanlığına şikayet etmiş hocayı. Kulaktan dolma din bilgisinin aksine Kur'an dan ayetlerle din öğretiyor diye.. yatacak yerin yok dekaaaan! Allah ıslah etsin!

 • Harun Kartal
  Harun Kartal
  26.08.2023 00:22

  Burhan hoca'yı tanıyorum. İşim sebebi ile o bölgeye gittiğimde fırsat buldukça söz konusu camiye uğruyorum. Ekseriyette camilerde görev alan bilgisiz, verimsiz; cemaatten, mahalleden, gençlerden ve dahi hayattan kopuk, itici imam modelleri ile kıyaslanamaz. Burhan hoca okuyan, araştıran biri, soran, sorgulayan biri, dinleyen biri, her türlü eleştiriye açık, yüreğinde Allah korkusu taşıyan eleştirilmeyi bir nimet olarak gören biri. Burhan hoca mahalleye, gençlere dokunan biri. Bunun için her tür

 • Rumuz abi
  Rumuz abi
  25.08.2023 20:50

  Kuran deyince, ayet okuyunca zıp zıp zıplayan mahluklar şikayet etmişlerdir. Asil azmaz, bal kokmaz. Burhan hoca Burhan hpcalığından bir şey kaybetmez, ama müftülük denilen yerin benim gözümde şer yuvasından farkı kalmaz.

Haber İhbar