Erol TAYHAN
Erol TAYHAN

Gazete: ANALİZ GAZETESİ

Erol TAYHAN YAZDI AK PARTİ “İLÇELERDE ‘YENİ BİR TAKTİK Mİ’ DENEYECEK..?”

  • 8.02.2024

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Erol TAYHAN

         AK PARTİ “İLÇELERDE ‘YENİ BİR TAKTİK Mİ’ DENEYECEK..?”

         MHP ilçelerde önde, Ak Parti “neden sessiz ve suskun?” diye sormuştum daha önceki köşe yazımda.!  

         Bu konuyu biraz açayım isterseniz. Günler günleri geçiyor hala Ak Parti ilçelerdeki adaylarını net olarak açıklamış değil. Yüzde yüz ilçelerde dahi kesin adayını dahi açıklamayan bir parti bu seçime hangi heyecanla hangi azimle hangi yüzle girecek bilemiyorum..!

Tüm yükü İl’e bağlarsanız ya da yüklerseniz ilçeler ve beraberindeki beldeler geride kalır. Geride kalmak yarın sıkıntı yaratır. Dolması veya doldurulması gereken harçları zamanında kullanmazsanız atıl kalır. Ya da “harçları” yanlış yere yüklerseniz donar kalır yarın o donduğu yerden kaldırmak da “yeni yara açar..!”

DÜZCE’NİN TÜM YÜKÜ ÖZLÜ’DE..!

Düzce’de tüm yükü Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye yüklerseniz adama yazık olur. Bir insanın çekeceği yük bellidir. Düzce Belediye Başkanını fazla yormamanız lazım. O sadece size değil Düzce’nin tamamına ve ardından Türkiye’ye lazım. Yeri gelmişken hatırlatmak istedim. 

MHP 2019’DA İLÇELERDE ÖNDEYDİ…

         Geçen dönemdeki hezimeti unutmadınız sanıyorum. 31. Mart. 2019 mahalli idareler seçimlerinden bahsediyorum: Akçakoca’da Mehmet Okan Yanmaz, Yığılca’da Rasim Çam, Cumayeri’nde Mustafa Koloğlu, Gümüşova’da Muharrem Tozan MHP’yi temsilen Belediye Başkanlıklarını kazanmışlardı. Yani “bir başarı hikayesi” yazmışlardı. Birol Şahin’de MHP’den Kaynaşlı Belediye Başkanı seçilmişti.

MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu büyük bir başarı sergilemişti. Ben şaşırmamıştım sonucun nereye doğru gittiğini seçim öncesi görmüştüm ben..!

Bugün MHP’nin açıkladığı isimler arasında şaşırdığım isimler arasında Yığılca’yı sayabilirim. Yığılca’da Rasim Çam’dan ne farkı var ne artısı var yeni açıklanan adayın bilmiyorum. Bir canlı yayın programına

 

lütfederse bu sorunun cevabını da almak isterim seçim öncesi yeni aday Muhterem BALTACI’dan.? 

AK PARTİ’DE SESSİZLİK “İYİYE ALAMET DEĞİL.!”

         MHP’nin CHP’nin Yeniden Refah Partisi’nin adayların açıkladığı böyle bir dönemde iktidar partisi, Cumhur İttifakı’nın büyük ortağı Ak Parti’de ilçe belediye başkan adaylarını hala netleştirmedi.

Kamuoyuna pompalanan isimler bende de var. Ancak kesin olmayan isimler “birilerini silmeye” birilerini de “parlatmaya” yönelik olduğu için susmayı tercih ediyorum ben şahsen.

ÖRNEĞİN KAYNAŞLI’DA HAVA BULANIK.! 

         Düzce’nin ilçeleri içinde Akçakoca’dan sonra en karmaşık en zor ve en puslu ilçelerden biri de Kaynaşlı’dır. MHP’den seçim kazanan aday bugün Y.Refah Parti’nin Belediye Başkan adayı olan Birol Şahin’dir. Kaynaşlı’da roller mevcut başkan üzerine yapılır her zaman. Bu kural değişmez: Neden tüm siyasi partilerin ortak hedefi Düzce’de Faruk Özlü..? Güçlü O..! Herkes güçlüden oy kopararak seçimi kendi lehine çevirmek isteyecektir. Yoksa sinekle sivrisinekle neden oyalansın ki..!

OSMAN ALTINIŞIK KAYNAŞLI’YA RENK KATARDI.!

“Kaynaşlı’da Adayım” demeden, adaylığı konuşulan, tartışılan isim Gazeteci Osman Altınışık’tır. Uzun yıllar İHA ve Sabah Gazetesi’nde etkin rol oynamış gazetecilikte kendini ispat etmiş kişidir. Sabah Gazetesi Ankara Eki, yayın yönetmenliğini on yıl sürdürmüştür. Ankara Mamak Belediye Başkanlığı Basın Müşavirliği görevini başarıyla yürütmüştür. 2023 yılı haziran ayından itibaren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Özhaseki’nin Basın  ve Halkla İlişkiler Müşaviri görevini yürütmektedir. Altınışık’ın bu yerel seçimlerde de adı konuşuldu ancak sessiz kaldı, aktif siyaseti benimsemedi veya istemedi sanıyorum; ancak Kaynaşlı’ya Belediye Başkan Adayı olsaydı kente değer katardı. Renkli bir aday profili çizerdi…

Bir de şu gerçek var: Belediye Başkanlığı adaylığı alanda, sahada kendini gösterir. Sahaya aday olarak çıkmazsanız, seçim meydanlarında  görünmezseniz seçilme şansınız yoktur zaten. Takdiri “aday

 

olmayarak” kullanmıştır. Siyasi mevzuyu kapatmıştır. Meslekte kalmayı tercih etmiştir.

“YENİLİK” “GELENEK Mİ ?”

Gelelim bugüne…Ak Parti’nin hala ilçelerde net adayı belli değil. Bana göre Ak Parti’ye bu eksi yazar, eksi yazıyor...

Kaynaşlı özelinden yola çıkarsak Birol Şahin’in karşısında öyle kolay seçim alınmaz. Şahin, Milli Görüş tandanslıdır, kaynaklıdır. Rahmetli Erbakan ve Cumhurbaşkanı Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan’la da siyaset yapmış eski bir politikacıdır. Bu notları niçin yazıyorum: Birol Şahin alanı bilir, halkın ayağına kadar gider üşenmez yorulmaz bir enerjiye sahiptir onu demek istiyorum. Kaynaşlı’da Ak Parti seçim kazanmak istiyorsa Şahin’i aşmak zorundadır. Şahin’i aşacak güçlü bir adayla seçime girmek zorundadır.

O yüzden geçen ki yazımda bu kriterleri bildiğim için eski B. Başkanı Erol Bayraktar’ın aday gösterilebileceği tezini savunmuştum. Erol Bayraktar da Milli Görüş çizgisinde olan bir adaydır. İmam Hatip Lisesi ve Mısır El Ezher mezunudur. Başkan olduğu dönemde avamla iç içe olduğu biliniyor. Artıları var Bayraktar’ın. Ancak Ak Parti bazı ilçelerde “Değişim” taktiğini deneyebilir.

“Yenilik” veya “değişim” taktiğini uygulayabilir. Bana göre risktir bu kuralı uygulamak ancak parti zaman zaman bu tür taktiklerle kendini yeni yüzüyle tanımak isteyebilir. O yüzden “yenilik” böyle bir ortamda risktir. Adayınızın belli olmaması risktir. Kamuoyunun tanıdığı bir adayla “bu risk kapanabilir mi” bilinmez..!

Sonuç itibariyle “yenilik” bazen “yenilgi” ile de sonuçlanabilir. Ancak Ak parti büyük parti olmanın faturasını zaman zaman bu tür taktikler veya stratejileri deneyerek kendini sıygaya çekmeyi deneyecektir. Gücünü görmek isteyecektir.

 Eski Başkan yerine yeni bir yüz, yeni bir heyecan formülünü benimseyebilir. O yüzden Erol Bayraktar yerine Ahmet Türkmen’i sahaya sürebilir. Türkmen’le gelecekle ilgili hedefleri olabilir. Olabilir diyorum ancak nasıl bir formülü uygulamaya koyacağını bilemiyorum.    

EROL BAYRAKTAR YERİNE “AHMET TÜRKMEN” Mİ..! 

 

Ak Parti bazen bu tür teknikleri deneyerek yeni bir yüzle yeni bir hamleyle yeni bir adayla Kaynaşlı’da yeni bir mücadale için kapıyı zorlamak isteyecektir. O zaman “Bayraktar” yerine “Türkmen”i aday gösterebilir. Kazanır mı kaybeder mi?

Geç açıklanan bir aday profilinin mevcut başkanın kalesini işgal edebilecek özellikte olması gerektiğini düşünüyorum. Sadece mevcut başkanı değil, en yakın rakibi Erol Bayraktar’ın da oyunu geçmeli ki mevcut başkanla mücadele edebilsin.

DÜNÜ HATIRLATAYIM KARARI SİZ VERİN..!

31. Mart. 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde MHP’nin adayı olarak seçime giren Birol Şahin 3.238 oy almış %54,6 oy almış. Ak Parti’nin adayı Erol Bayraktar 2.333 oy almış %39,3 oranında oy almış. Yani Bayraktar seçime girerse çantasında zaten 2.333 oyla seçime girecektir.

Şahin’in parti değiştirmesi sandığa nasıl yansıyacak? Bayraktar’ın dün aldığı oy bugün nasıl şekillenecek. Aldığı oyun oranı artacak mı ? Şahin’in MHP’de aldığı oy oranı Y.RP’li Şahin’de nasıl etkisini gösterecek. Bunlar ince hesap işleri. Ancak sandıkta saklı olan bir durumdur bu. Yılların partisi Ak Parti bu nüansları dikkate alarak aday belirleyecektir sanıyorum. Belirledi bana göre: Türkmen’le karar kılmış gibi görünüyor..!  

O yüzden benim tespitim:

 “Erken kalkanın yol alacağı” yönündedir ..! Ak Parti aday tespitinde erken kalkmamıştır; geç kalmıştır. Geç ortaya çıkmanın da ciddi eksileri olacaktır. Zorlukları da kayıpları da…Hep birlikte göreceğiz:

Yenilik mi kazanacak yoksa gelenek mi ? Bu seçimi kaybeden bir daha zor toparlanır onu size diyeyim..! Detay sormayın şimdilik..!       

Konuyu “Balzac”ın şu sözüyle kapatayım ki isteyen istediği yorumu yapsın, istediği dersi alsın:

  
“Dünü unutmalı, bugünü yaşamalısınız. Çünkü dün ile bugün arasında bir kavga çıkarsa, YARINI KAYBEDERSİNİZ.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar