DEVLET OKULLARINDA KAYIT ÜCRETİ YASAK!

Dün başlayan devlet okullarındaki ilkokul kayıtları 31 Ağustos'ta sona eriyor. Eğer kayıt sırasında velilerden para istenirse, Alo 147 hattı üzerinden şikayette bulunulabilecek.

DEVLET OKULLARINDA KAYIT ÜCRETİ YASAK!
15.08.2023 - 10:36
Özel Haber

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Türkiye genelinde 1.2 milyondan fazla öğrenci, bu yıl ilkokul birinci sınıfa adım atacak. Devlet okullarında ilkokul kayıtları dün itibarıyla başladı. Velilerin 31 Ağustos Perşembe gününe kadar okul idaresine başvurarak kayıt işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Veliler, 3 Eylül Pazar gününden itibaren e-devlet şifreleriyle çocuklarının sınıf ve şube bilgilerine ulaşabilecekler.

Özellikle vurgulanması gereken bir nokta ise, okulların kesinlikle kayıt parası ya da okul aile birliğine bağış adı altında velilerden herhangi bir ücret talep edemeyecek olmalarıdır. Bu tür bir durumla karşılaşan veliler, Alo 147 hattını arayarak şikayette bulunma imkanına sahiptirler.

Ayrıca, bu tür durumlarla karşılaşan bireyler ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nın il ve ilçe müdürlüklerine de başvurabilirler. 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı, 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak. Ancak anaokulu ve ilkokul birinci sınıflar için uyum eğitimi 4-8 Eylül 2023 tarihleri arasında düzenlenecektir.

Gerekli evraklar arasında öğrencinin nüfus cüzdanı fotokopisi, kayıt/bilgi formu ve ismi aday kayıt listesinde bulunmayanlar için yerleşim yeri belgesi (nüfus müdürlüğünden alınacak) bulunmaktadır. Eğitim-öğretim takvimi doğrultusunda, birinci dönem 19 Ocak 2024 Cuma günü sona erecek, yarıyıl tatili 22 Ocak - 4 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşecektir. İkinci dönem ise 5 Şubat 2024 Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma günü sona erecektir. İkinci dönem ara tatili ise 15-19 Nisan 2024 tarihleri arasında yapılacaktır.


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Haber İhbar