MEHMET AKİF İNAN VE KUDÜS KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

Genç Memur-Sen koordinesinde, Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Mehmet Akif İnan ve Kudüs konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Özçelik katıldı.

MEHMET AKİF İNAN VE KUDÜS KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ
13.01.2024 - 23:08
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

 

Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen programa Düzce Memur-Sen İl Başkanı İsmail Atay, Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Kudret Çiçek, Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ertuğrul, Genç Memur-Sen İl Başkanı Ensar Şengüloğlu, davetliler ve öğrenciler katıldı.   

Konferansta selamlama konuşmasını Düzce Memur-Sen İl Başkanı İsmail Atay gerçekleştirdi. Atay, konuşmasına Mehmet Akif İnan’ın Mescid-i Aksa şiirini okuyarak başladı ve sonrasında şunları söyledi.   “Akif İnan’ın, okuduğum dizeleri yazdığı 1979’da Mescid-i Aksa mazlum, mahzun ve mahkûmdu. Aradan geçen 45 yıla rağmen Filistin’in de Aksa’nın da mazlumluğu devam ediyor. Bu tabloyu değiştirmenin yolu medeniyet değerlerimizden süzülmüş bilgi, bilim ve bilgeliği hayatın her alanında üretmektir. İyiye, güzele dair ortaya konulan her başarıyı takdir etmek yeni başarıları teşvik etmek ve desteklemektir” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Fatih Özçelik, Mehmet Akif İnan’ın Cumhuriyet döneminin önemli yazar, şair ve fikir adamlarından biri olduğunu söyledi. Özçelik Akif İnan’ın fikirlerinin hem bugünün Türkiye’sini hem de geleceğin Türkiye’sinin inşa edecek nesillerin yolunu aydınlatmaya devam edeceğini belirtti.

Özçelik, Mehmet Akif İnan’ın Kudüs ve Mescid-i Aksa konusundaki hassasiyetini örneklerle anlattı. Ayrıca Özçelik, Kudüs’ün en huzurlu günlerini 401 yıl 3 ay ve 6 günlük Osmanlı yönetimi döneminde yaşadığını söyledi.  Özçelik sözlerine şöyle devam etti: “1917 yılının Aralık ayında Kudüs’ü İngilizler işgal etti. Filistin’de bir manda rejimi kurdular. Türklerden sonra ancak Kudüs’ü otuz yıl yönetebildiler.  Yani 30 yıl dayanabildiler. Kudüs’te ve Filistin’de her şeyi berbat ettiler. 1948’de tası tarağı toplayıp bu topraklardan aceleyle gittiler” dedi.

Konferans sonunda Memur-Sen İl Başkanı İsmail Atay ve  Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Kudret Çiçek,  Doç. Dr. Fatih Özçelik’e hediye takdiminde bulundular.


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar