Permakültür tarım uygulamaları tanıtıldı

“Permaculture for Our Future” isimli Erasmus+ kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Dostluk Kervanı Yardımlaşma Derneğince yürütülmekte olan projede Macaristan, İspanya, İtalya, Yunanistan, Makedonya, Romanya, Slovakya ve Türkiye olmak üzere 8 farklı ülkeden gelen 49 kişilik genç grubu 1-9 Nisan 2023 tarihleri arasında Düzce’de buluştu.

Permakültür tarım uygulamaları tanıtıldı
6.04.2023 - 10:09
Güncelleme 6.04.2023 - 10:09
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Bu proje sayesinde gençlerin Permakültür tarımı konusunda bilinçlenmesi ve uygulamalarını yapmaları konusunda motivasyonunun artması hedefleniyor. Bu da gelecekte daha sürdürülebilir bir tarım sektörünün oluşmasına katkı sağlayacak.

Proje çerçevesinde, gençlere Permakültür tarımı uygulamalarını öğretmek ve bu uygulamaları yapmalarını teşvik etmek amacıyla farklı etkinlikler düzenlendi. Kocaeli Dağ köyünde yer alan Ekoniş Permakültür Çiftliği'nde yapılan araştırma, eğitim ve sosyal etkinlikler hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Projeye katılan uzman, Permakültür tarım uygulamaları hakkında kapsamlı bilgiler sundu. Uzman, Permakültürün, toplumun mevcut gıda ihtiyaçlarını sürdürülebilir yollarla karşılayan ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını da gözeten bir tarım anlayışı olduğunu belirtti. Ayrıca, gençlerin bu konuda bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çekerek gençlerin rolüne de değindi.

Katılımcılar uzmandan edindiği bilgileri kullanarak kendilerine verilen Permakültürün alt başlıklarını tartıştı ve konu hakkında olan bilgilerini artırdı. Daha sonra hazırlanan posterler sunuldu ve her grup farklı alt başlıkta bilgi verdi. Bu sayede, katılımcılar Permakültür'e olan ilgilerini artırıldı.

Etkinlik, öğrenciler tarafından da yoğun bir ilgiyle karşılandı ve permakültür hakkında detaylı bilgiler edindiler. Permakültür konusunda katılımcıların yanı sıra genç öğrencilerin de bilinçlenmesi açısından katılımcılar Düzce 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi'ni ziyaret ederek oradaki öğrenciler ile konu hakkında sohbet etti ve daha önce yaptıkları maketleri öğrencilere tanıttılar. Permakültür hakkıda bilgilenen öğrenciler katılımcılar ile soru-cevap etkinliği gerçekleştirdi. Ayrıca Hacı Hidayet Türkseven Eğitim Uygulama okulunu ziyaret eden gençler, özel eğitim öğrencilerinin tarımsal faaliyetlerini de incelediler.

Ayrıca, Permakültür tarım uygulamaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanın yanı sıra, bu uygulamaları yapmaları konusunda motive oldular ve ilham aldılar. Ayrıca, projede yer alan eğitim ve etkinlikler sayesinde, gençler arasında sürdürülebilir tarım konusunda bir ağ oluştu ve bu ağ sayesinde sürdürülebilir tarımın yaygınlaşması hedeflenmektedir.

Proje sırasında katılımcılar daha önce etkinliklerdeki bilgileri kullanarak Permakültür evleri ve balkonları yaparak bu maketleri yerel halka anlatarak yerel halkın permakültür konusunda bilgi sahibi olmalarını sağladı. Halk tarafından sorulan soruları daha önceki aktivitelerdeki bilgileri kullanarak cevaplandırdılar.

Projenin sonuçları, Türkiye ve Avrupa'da Permakültür tarımı konusunda ilerlemek ve bu alanda yapılacak çalışmaların önemini vurgulamak için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Haber İhbar