"Düzce İli Somut Olmayan Kültürel Miras Toplantısı Gerçekleştirildi."

Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda, İl Müdürü Sayın Esra ALEMDAROĞLU’nun Başkanlığında, 11 Ocak 2024 tarihinde, Düzce İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Konferans Salonunda "Düzce İli Somut Olmayan Kültürel Miras" toplantısı gerçekleştirildi.

"Düzce İli Somut Olmayan Kültürel Miras Toplantısı Gerçekleştirildi."
13.01.2024 - 14:46
Güncelleme 13.01.2024 - 15:39
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Düzce'de “Somut Olmayan Kültürel Miras” değerlerinin tespit edilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce değerlendirilmesi amacıyla ilgili kurum yetkililerin katılımıyla toplantı yapıldı.

Düzce Kültür Turizm İl Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen “Somut Olmayan Kültürel Miras Çalışmaları” kapsamında bugüne kadar 10 Somut Olmayan Kültürel Miras Unsurumuz Bakanlığımızca “Somut Olmayan Kültürel Miras Türkiye Ulusal Envanteri”ne kaydedilmiştir.

Bu unsurlar; Savat Gümüş İşlemeciliği, Kabartma Sanatı/ Gravür, Çerkez Kemençesi Yapımcılığı, Aşta ve Aşta Kesme Usulü, Kaplandede Dağı Yağmur Duası, Efteni Gölü Efsanesi, Düzce Leperüş Oyunu, Kaldirik Otu, Melengüçceği Tatlısı ve Sobacılık olarak belirlendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün, İlimizin kültür hayatına katkı sağlayacak olan “Somut Olmayan Kültürel Miras Unsurlarını” tespit etme çalışmaları devam etmektedir.


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar