Düzce Üniversitesi’nden 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” adlı program, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Düzce Üniversitesi’nden 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü
13.03.2024 - 10:18
Haber Merkezi

Programın moderatörlüğünü gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recai Özcan, İstiklal Marşı’nın kutsal bir metin olduğunu ve bağımsızlığımızı temsil ettiğini belirterek sözü konuşmacılara bıraktı.

 

Panelin ilk konuşmacısı Düzce Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Sibel Küçükkülahlı “İstiklal Ruhu” başlıklı konuşmasında, kahramanlık sonucunda marşların yazıldığını dile getirerek eski marşlardan günümüze kadar gelen marşlara değindi. Marşların bir zafer sonucu ortaya çıktığını fakat İstiklal Marşı’nın bizlerin zafere olan inancıyla yazıldığının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Sibel Küçükkülahlı; Milli Mücadele döneminde İstiklal Marşımızın yazılması, kabul edilmesi ve bestelenmesi süreçlerinden de bahsederek konuşmasını sonlandırdı.

 

Programın bir diğer konuşmacısı Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Alper Kumsar, “Safahat’ın Etki Gücü Üzerine Bir Tahlil” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Mehmet Akif Ersoy’un eserlerinden ve şiirlerinden bahseden Doç. Dr. İsmail Alper Kumsar, son yüzyıllarda en etkili şiir kitabının Safahat olduğunu belirterek “Toplum üzerinde bu denli etkili olabilmiş başka metinler yoktur.” dedi. Mehmet Akif Ersoy’un eserlerinde kalıcılığı yakalamasındaki nedenlerden de söz eden Kumsar, bunları açıklayarak konuşmasını noktaladı.

 

Programın son konuşmacısı Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü’nden Doç. Dr. Yahya Aydın ise, “Bir Mücadele, Mücahede ve Yaratma Biçimi Olarak Mehmet Akif Şiiri” başlıklı bir sunuma imza attı. Mehmet Akif’in kişiliği ve şiiri arasında bir mütekabiliyet olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yahya Aydın, Mehmet Akif’in şiirlerini çeşitli açılardan değerlendirerek “Şiiri, şiir gibi yaşamış şair.” sözleriyle sunumunu tamamladı.

 

Program, teşekkür belgesi takdimiyle sona erdi.


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar