DÜZCE ÜNİVERSİTESİ'NDEN BİR BAŞARI DAHA

Prof. Dr. Hüsnü Gerengi’nin yürütücüsü olduğu, Öğr. Gör. Mesut Yıldız’ın bursiyer olarak yer aldığı TÜBİTAK-1002 destekli, 123M915 numaralı “Korozyona Uğramış Metallerin Titreşim Sönümleme Kapasitelerinin Araştırılması” başlıklı proje, TÜBİTAK tarafından kabul edilerek desteklenmeye hak kazandı.

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ'NDEN BİR BAŞARI DAHA
2.01.2024 - 11:23
Güncelleme 2.01.2024 - 16:22
Özel Haber

Motor içerisindeki metalik aksamların korozyona uğradıkça titreşimi arttığı, korozyona uğrayan motor parçalarının ses oluşumuna ve titreşime neden olduğunun ifade edildiği projedeki amacın, korozyon daha başlamadan tespit edilip makinede olası arızaların önüne geçmek olduğu belirtildi.

"MEVCUT ARAŞTIRMA ALT YAPI OLUŞTURACAK"

Prof. Dr. Hüsnü GERENGİ'nin yürütücüsü olduğu proje için şunları ifade ettti: "Önerilen proje kapsamında, farklı malzemelerden imal edilen metaller zamana bağlı olarak korozyona maruz bırakılarak doğal frekanslarındaki ve sönüm oranlarındaki değişimleri incelenecek. Projeden elde edilecek veriler ile korozyon sonucu metallerin frekans ve sönümleme kapasitelerindeki artış/azalışın tespit edilmesi ile makine ve bağlı aksamların devre dışı kalmasına sebep olan rezonans olayı meydana gelmeden arızanın tespit edilmesi sağlanacak. Mevcut araştırmadan elde edilen bulgular, hem bu alandaki gelecek araştırmalara, hem de uygulamalara altyapı oluşturacak."


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar