ENDEMİK BİTKİLERDEN HEM YEMEK HEM BAKIM ÜRÜNLERİ

Düzce Belediyesi Kent Konseyi Meclisi’nin her yaştan üyesi “Toprakta İzimiz Var, Geleceğe Sözümüz Var” etkinliğinde bir araya geldi. Düzce otlarını toplayarak çeşitli atölyelerde çalışmalar yapan grupta özellikle çocuklar hem eğlendi hem öğrendi.

ENDEMİK BİTKİLERDEN HEM YEMEK HEM BAKIM ÜRÜNLERİ
26.06.2023 - 14:12
Haber Merkezi

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Düzce Belediyesi ve Düzce Kent Konseyi işbirliği ile düzenlenecek 7. Geleneksel Düzce Otları Bereket Festivali’nin ilk etkinliği “Toprakta İzimiz Var  Geleceğe Sözümüz Var”, Kent Konseyi, Kadın Meclisi, Çocuk Meclisi Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu üyeleri ve vatandaşların katılımı ile düzenlendi. Etkinlik kapsamında çocuklar, Karahacımusa Mahallesi’nde bulunan Düzce Belediyesi Kent Konseyi Yönetim Destek Ofisi’nde bitki tanıma ve toplama, renkli, sihirli çaylar, bitkilerden maserasyon yöntemi ile yağ elde etme, aromaterapi kolye yapma, nemlendirici krem yapma, tütsü yapma atölyelerine katıldı.
DÜZCE OTLARINI ÖĞRENDİLER
Düzce mutfağının en değerli parçalarından biri olan ot kültürünü anlatmak için düzenlenen ot toplama gezisine yoğun ilgi gösteren aileler, çocukları ile mendek, yaz pancarı, diken ucu (mevlicen-melocan), sakarca, kaldirik,  ebegümeci, nivik,  (turp otu), lahana, pazı, ısırgan, kırçan, sirken, kuzukulağı, tere, kazayağı, su teresi, şevketi bostan, hoşkıran gibi Düzce’de yetişen birbirinden güzel otları ve faydalarını tanıdı.
Organizasyona ev sahipliği yapan Kent Konseyi Yerel Kültür Platformu Üyeleri ile Kent Belleği Yemek Kültürü Ekibi, ot kültürü ile ilgili bilgi edinmek isteyen herkesi 7-8-9 Temmuz 2023 tarihlerinde Konuralp Antik Kenti’nde düzenlenecek 7. Geleneksel Düzce Otları Bereket Festivali’ne davet etti.


Editör: D. Analiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar