MAKARNA İLE  İMTİHANIM 

  • 15.10.2022

Haberi Sesli Dinle

0:00 0:00

Eşimle birlikte seyrek gittiğimiz marketin, en sık uğradığımız reyonu önündeyiz. MAKARNA reyonu. Midemize olmasa da cebimize en uygun reyon.

Makarna MARKA’ları dizi dizi. 
Bir gariplik sezdik; markalar arası fiyat aralıkları farklı farklı. 6,5 lira olanı da var, 12 buçuk lira olanı da var. Bir tarafta ‘filiz’ gibi bir makarna, bir tarafta Ankara’da yaşadığı bilinen ‘Nuh’un markası. Bir tarafta da henüz tanınmamış, lâkin, kısa sürede herkes tarafından bilineceği muhakkak MAKARA makarnası. 

Tabii, doğal olarak 6,5 liradan satılan MAKARA makarnasından aldık.
Bilirsiniz, makarna çeşitleri boldur. Kendinizi kazık yemiş gibi hissediyorsanız ‘çubuk’ makarna. Kendinizi içinden geçilmiş gibi hissediyorsanız ‘delikli’ makarna. İçiniz sıkılmış, burkulmuşsa ‘burgulu’ makarna.  O gün keyifli bir haliniz varsa, ‘fiyonk’ makarna alabilirsiniz. 

Malum, bizim tercihimiz ‘burgulu’ makarna oldu.

Aklımızın almadığı, birbirlerine komşu raflarda olmalarına rağmen niye bu kadar fiyat farkı vardı. Birinden bir tane alırken, diğerinden iki tane alabiliyordunuz. Cebimiz bu kadarını düşünmeye müsaade etmedi.
*
Tenceremize belediye suyu koyduk. Nasıl olsa kaynayacağından paralı sudan koymanın bir manası yoktu. ‘Burgulu’ makarnamızı attık. Eşimle birlikte eski günleri yad ettik. Mesela şimdi, makarnanın içine KIYMA atmak vardı. Ne var ki, adı üstünde KIYMA’ya KIYAMADIK. Hissi davranamazdık, manevi duygulardan uzak, tamamen maddi duygularla hareket etmek gerekiyordu. ‘Bari domates atalım’ dedik. ‘Pembe’ domates pembe panjurlu evin rüyası olduğundan dolabın dibindeki ‘sırık’ domatesle yetindik. 
*
Su kaynadıkça bizim ‘burgulu’ makarnalar çözülmeye başladı. Bir süre sonra burguların hepsi dağıldı, çubuk makarnanın ‘emitasyonu’ haline geldi. Bir burgudan üç tane çubuk makarna oldu. Tabii biz de burgu makarnayı çubuk makarna niyetine yedik. 

Anladık ki, MAKARNA’da bizimle MAKARA’sını geçmişti.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MSA Film Post Production Reklamcılık Sanayi Ticaret Limited Şirketi (www.duzceanaliz.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber İhbar